Badania lekarskie pracownika zwiększają papierologię

Jak już pisaliśmy, od 1 kwietnia pracodawca nie będzie musiał płacić za badania zdrowia kandydata do pracy, jeśli ten przedstawi aktualne zaświadczenie od innego pracodawcy potwierdzające zdolność do pracy na danym stanowisku.

Zmiany wprowadzone w art. 229 kodeksu pracy budzą jednak pewne wątpliwości. Wskazuje na nie Rzeczpospolita, która przytacza opinię Witolda Polkowskiego, eksperta Pracodawców RP.

Mówi on, że rozporządzenie wykonawcze ministra zdrowia do nowych przepisów nakazuje wystawiać skierowanie na badania lekarskie w dwóch kopiach, choć do tej pory wystarczyła jedna. Rozporządzenie nie podaje jednak, czy kopię skierowania można przetrzymywać w formie elektronicznej, czy tylko na papierze. Ekspert wyraża nadzieję, że interpretacja zmienionych przepisów pójdzie w stronę formy elektronicznej.

Z kolei Grzegorz Ruszczyk, radca prawny z kancelarii Raczkowski Paruch, zauważa, że nie jest jasne, co zrobić z drugim egzemplarzem skierowania. Obecnie nie ma przesłanek obligujących do dołączania tego dokumentu do akt osobowych pracownika. W aktach osobowych zamieszcza się badania wstępne oraz okresowe i kontrolne, ale nie wspomina się w ogóle o skierowaniach na badania. Nie wiadomo, co pracodawca ma zrobić z drugą kopią skierowania.

Czytaj: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH