BCC ws. opieki transgranicznej: nieadekwatne i spóźnione przepisy

18 marca rząd przyjął projekt ustawy dotyczący wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE ws. stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Państwa członkowskie UE miały czas do 25 października na jej wdrożenie. BCC wiele regulacji zaproponowanych w projekcie ustawy ocenia negatywnie.

Jak przyznaje BCC regulacje, które należy uznać za zasadne, dotyczą m.in zwrotu kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej poniesionych przez pacjenta uprawnionego do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w Polsce. Według stawek stosowanych przy rozliczaniu kosztów takich samych świadczeń w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Po drugie, uwzględnienia zwrotu poniesionych kosztów leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zakupionych na podstawie recept i zleceń wystawianych w innym państwie członkowskim UE na zasadach obowiązujących w Polsce.

Po trzecie, określenia warunków uzyskania uprzedniej zgody NFZ oraz zwrotu poniesionych przez pacjenta kosztów i ich wysokości, które nie mogą przekroczyć kwoty rzeczywiście poniesionych wydatków .A także utworzenie przy Centrali NFZ Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK).

Niektóre rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy mijają się jednak z przewodnim celem dyrektywy, jakim było m.in. zagwarantowanie pacjentowi bezproblemowego zwrotu poniesionych kosztów leczenia w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej, które mieści się w zakresie świadczeń, do których ubezpieczony jest uprawniony w Polsce.

Zdaniem BCC dyskusyjne są proponowane w ustawie regulacje dotyczące: 1) przyjęcia tzw. reguły ostrożnościowej. Ważnej przede wszystkim z punktu widzenia równowagi finansowej NFZ. Jest to wprawdzie rozwiązanie dopuszczalne, ale wymagające uprzedniego poinformowania KE  2) braku regulacji w zakresie przesłanek nadzwyczajnych medycznie uzasadnionych do podjęcia leczenia bez zgody NFZ i uzyskania zwrotu poniesionych kosztów 3) możliwości zawieszania przez NFZ wypłaty z tytułu zwrotu kosztów świadczeń transgranicznej opieki zdrowotnej.

Kontrowersyjne jest także rozwiązanie dotyczące 1) limitowania oraz opóźniania zwrotu (bez odsetek) należnych kwot i znaczne ograniczenie prawa pacjentów do skorzystania z transgranicznej formy leczenia 2) trybu rozpatrywania wniosków w zakresie uzyskiwania zwrotu kosztów leczenia za granicą 3) braku transparentnych kryteriów, określenia terminów podejmowania decyzji i precyzyjnie opisanej ścieżki odwoławczej w przypadku nie wyrażenia przez NFZ zgody na leczenie za granicą lub odmowy zwrotu kosztów leczenia 4) uznaniowej procedury administracyjnej.  

BCC oczekuje, że projekt ustawy w trybie pilnym zostanie skierowany do parlamentu, a dalsze prace legislacyjne będą toczyły się z udziałem organizacji pacjentów i przedsiębiorców. Według Ministerstwa Zdrowia ustawa wejdzie w życie w połowie 2014 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH