BCC pozytywnie o zmianach na rynku leków

BCC pozytywnie zaopiniował pakiet rozporządzeń ministra zdrowia dotyczących wykazu cen leków i wyrobów medycznych wydawanych pacjentom bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością.

Przekazany Ministerstwu Zdrowia w ramach konsultacji społecznych zestaw opinii przygotowany przez ekspertów BCC dotyczy projektów rozporządzeń w sprawie:

- wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie za  opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością;

- cen urzędowych hurtowych i detalicznych produktów leczniczych i wyrobów medycznych;

- limitów cen leków i wyrobów medycznych wydawanych świadczeniobiorcom bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością;

- wykazu leków podstawowych i uzupełniających oraz wysokości odpłatności za leki uzupełniające.

Przedsiębiorcy z BCC uznali za w pełni zasadne argumenty zawarte w uzasadnieniu do rozporządzeń. Podkreślili, że wymienione projekty rozporządzeń w wyważony sposób uwzględniają interesy pacjentów, jak i przedsiębiorców branży farmaceutycznej, a przede wszystkim realne możliwości płatnicze Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Na uwagę zasługuje również przyjęcie wielu uwag zgłaszanych przez przedsiębiorców i ich organizacje dotyczące zmiany cen zgłoszonych w trybie: art. 6 ust. 1 ustawy z 5 lipca 2001 r. o cenach oraz  art. 39 ust. 1g ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - czytamy w przesłanym 23 sierpnia portalowi rynekzdrowia.pl stanowisku.

Przedsiębiorcy postulując jednocześnie konieczność przeanalizowania potrzeb osób chorych na cukrzycę i podzielają opinię Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wyrażoną w liście otwartym do minister zdrowia o braku na liście leków refundowanych  nowych leków przeciwcukrzycowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH