BCC: okrągły stół farmaceutów i właścicieli aptek; był wiceminister, NRA nieobecna

W siedzibie Business Centre Club zorganizowano okrągły stół farmaceutów, właścicieli aptek, organizacji pacjenckich i ekspertów oraz przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia.

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę, że ustawodawca poprzez ustawę refundacyjną doprowadził do obniżenia marży hurtowej i detalicznej (aptecznej), co znacznie osłabiło ekonomiczne bezpieczeństwo prowadzenia aptek. Wiele uwagi poświęcono zakazowi reklamy aptek.

Według Marcina Piskorskiego (ZPA PharmaNET)  szeroki zakaz reklamy aptek, jaki obowiązuje w Polsce, nie funkcjonuje w krajach UE, Kanadzie, USA czy Australii.  - Wszystkie działania na rzecz pacjentów, które są standardem krajach UE  zostały przez administrację  farmaceutyczną  w Polsce uznane za reklamę. Dodatkowo nie możemy konkurować na rynku z innymi podmiotami, takimi jak sklepy czy stacje benzynowe - powiedział Marcin Piskorski.
 
Prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska, Irena Rej apelowała do Ministerstwa Zdrowia o ustalenie w ustawie, co jest reklamą, a co nie jest, gdyż przy obecnym stanie prawnym nie można karać za coś, co nie jest dokładnie w nim sprecyzowane.  

Wiceminister Sławomir Neumann z Ministerstwa Zdrowia, zwrócił uwagę, że wykładnia kontestowanego zakazu reklamy aptek faktycznie może budzić wątpliwości i warto byłoby zastanowić się nad doprecyzowaniem niejasnych przepisów.

Wiceminister Neumann dodał, że w przypadku wypracowania wspólnego stanowiska wszystkich zainteresowanych stron, możliwym wydaje się wyrażenie przez Radę Ministrów zgody na uwzględnienie zmian dotyczących zakazu reklamy aptek w aktualnie procedowanej nowelizacji ustawy refundacyjnej oraz ustawy Prawo farmaceutyczne.
 
Dodał, że patrząc historycznie, żadne zapisy prohibicyjne nie trwały długo, nie wytrzymując próby w zderzeniu z potrzebami ludzi, więc warto byłoby z wyprzedzeniem wypracować rozwiązania satysfakcjonujące wszystkich.

Na spotkanie nie przybyli reprezentanci Naczelnej Izby Aptekarskiej. Kilka dni temu prezes NRA wyjaśniał powody braku udziału w spotkaniu.

Czytaj też. Prezes NRA: nie wezmę udziału w debacie w BCC, bo to jest lobbing 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH