BCC o konsekwencjach uznania otyłości za niepełnosprawność

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdzający, że otyłości może być uznana za niepełnosprawność ma istotne konsekwencje dla pracodawców i pracowników, gdyż jest on wiążący dla wszystkich państw członkowskich - zwraca uwagę w przesłanym nam komentarzu BCC.

Rozpoznając spory o dyskryminację osób otyłych, sądy krajowe będą musiały wziąć pod uwagę treść wyroku (z 18 grudnia 2014 r.).

Czytaj: Trybunał UE: otyłość może być uznana za niepełnosprawność

Dla pracodawców może to oznaczać konieczność uwzględnienia uprawnień osób otyłych, które zostaną uznane za niepełnosprawne. Może się to wiązać z wymogiem dostosowania miejsca pracy dla potrzeb osób otyłych, co może łączyć się z zakupem nowych mebli, a także zmianą ciągów komunikacyjnych i w konsekwencji ze zwiększeniem kosztów pracy.

Z punktu widzenia pracowników będzie to niosło ryzyko większych trudności w znalezieniu pracy, gdyż wielu pracodawców (85% małych firm) nie stać na dodatkowe wydatki.

BCC przypomina, że w przypadku uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje m.in. prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy (gdy pracuje powyżej 6 godzin dziennie), a przy znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności także do dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego.

Nie ulega wątpliwości, że należy wspierać osoby chore na otyłość. Jednak przełożenie tego problemu na pracodawców wydaje się być bardzo niebezpieczne również dla osób otyłych, którym może utrudniać znalezienie pracy - przestrzega BCC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH