BCC o doprecyzowaniu przepisów dotyczących przekształceń SPZOZ-ów

Business Centre Club przekazał Ministrowi Skarbu Państwa opinię dotyczącą przekształceń SPZOZ-ów w spółki kapitałowe. BCC pozytywnie ocenia przygotowane regulacje, zwraca jednak uwagę na konieczność doprecyzowania szczegółów.

MSP przedłożyło do konsultacji społecznych projekty rozporządzeń ws. określenia ramowego wzoru aktu przekształcenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, a także w sprawie wzoru kwestionariusza oraz wykazu dokumentów niezbędnych do przekształcenia SPZOZ w spółkę kapitałową, wynikające ze ścieżki prawnej określonej ustawą z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

Według ekspertów BCC przedstawione w projekcie rozporządzeń regulacje prawne zostały opracowane profesjonalnie i rzetelnie. Uwzględniają one większość elementów właściwego przygotowania i przeprowadzenia prawidłowej procedury prawnej i ekonomicznej.

BCC zwraca jednocześnie uwagę na występujące istotne różnice opinii wśród prawników oraz menedżerów ochrony zdrowia, dotyczące osobowości prawnej SPZOZ. W ustawie o działalności leczniczej nie ma jednoznacznego zapisu, że SPZOZ posiada osobowość prawną zgodnie z wymogami kodeksu cywilnego.

Zdaniem ekspertow BCC ustawodawca powinien rozważyć zmianę art. 2 ust. 3 ustawy o działalności leczniczej i sprecyzować definicję osoby prawnej prowadzącej działalność leczniczą. Jej brak może mieć poważne konsekwencje finansowe dla szpitali, które nie przekształcą się w spółki kapitałowe i będą nadal funkcjonowały jako SPZOZ-y.

Przedsiębiorcy zwracają również uwagę, że skuteczność przeprowadzenia przekształcenia SPZOZ w znacznym stopniu uzależniona jest od właściwego doboru kadry menedżerskiej. Zagrożenia jakie dostrzega BCC wynikają ze zbyt dużej możliwości powoływania dotychczasowych dyrektorów obecnych, zadłużonych SPZOZ-ów na prezesów zarządów nowych spółek.

Według BCC brakuje również odniesienia do funduszy unijnych. Zarówno w ustawie, jak i w rozporządzeniach, nie sformułowano jednoznacznej wykładni w kwestii dotacji z UE w przypadku przekształcenia szpitala w spółkę kapitałową.

Tymczasem przekształcenie szpitali, zwłaszcza tych, które uzyskały już pomoc z funduszy UE, musi zostać poprzedzone precyzyjnie sformułowanym stanowiskiem nie tylko prawnym, ale również pogłębioną analizą ekonomiczną. Według BCC wspomniane kwestie powinny zostać szczegółowo określone.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH