BCC: inspekcja sanitarna powinna wchodzić w skład urzędu podległemu premierowi

Poprzemy wszelkie działania dotyczące przekształcenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej i innych Inspekcji odpowiedzialnych za nadzór nad warunkami zdrowotnymi żywności w jeden urząd podległy bezpośrednio premierowi - deklaruje BCC.

Powinien to być krajowy odpowiednik Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności - czytamy w przesłanym portalowi rynekzdrowia.pl stanowisku ekspertów Business Centre Club (BCC).

Uczestniczą oni w pracach nad ustawą o zmianie ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nowelizacja zmieni przepisy o umiejscowieniu organów inspekcji sanitarnej w zespolonej administracji rządowej.

BCC wskazuje, że głównym problemem polskiego systemu prawnego dotyczącego bezpieczeństwa sanitarnego jest rozproszenie instytucji kontrolnych, działających w różnych obszarach żywności i żywienia. ”Dlatego popieramy przywrócenie modelu centralnego zarządzania Państwową Inspekcją Sanitarną istniejącego przed 1 stycznia 2010 r.” - wyjaśnia BCC i wskazuje na potrzebę stworzenia scentralizowanego nadzoru w obszarze bezpieczeństwa żywności i żywienia.

”Proponowane w nowelizacji zmiany to niewątpliwie krok w dobrym kierunku. Oczekujemy podjęcia przez Ministerstwo Zdrowia dalszych prac nad ustawą o zdrowiu publicznym i wprowadzenia regulacji prawnych tworzących ramy systemowych zmian ochrony zdrowia, w tym także usytuowania w nich Państwowej Inspekcji Sanitarnej” - stwierdzono w stanowisku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH