Sejmowa komisja zdrowia wznowiła pracę nad projektem ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, który wrócił z podkomisji.

Posłowie opozycji chcieli odesłać projekt do podkomisji, aby ta mogła się odnieść do uwag zawartych w opiniach prawnych sporządzonych przez ekspertów.

Posłowie odrzucili (stosunkiem głosów 19 do 18 przy 7 wstrzymujących się) wniosek opozycji, popierany przez stronę społeczną, o ponowne skierowanie projektu do podkomisji. Posłowie zaakceptowali dziewięć artykułów (ze 123) projektu ustawy.

W podkomisji wniesiono 46 poprawek, które całkowicie zmieniły sens ustawy. Główne zmiany to obligatoryjność przekształceń - wcześniej było zapisane, że przekształcenia będą dobrowolne - oraz zapis, że samorządy otrzymają 100 proc. kapitału zakładowego, a nie 51 proc., jak pierwotnie było w projekcie.

Podczas środowego posiedzenia najwięcej emocji wzbudziły artykuł 6 - określający obowiązki zoz-ów w zakresie udzielania świadczeń osobom w stanie zagrożenia życia oraz artykuł 9, który mówi kto i na jakich zasadach może powoływać spółki prowadzące zoz-y.

Zmiany art. 6 domagali się m.in. Marek Balicki (SdPl-Nowa Lewica), Tadeusz Cymański i Czesław Hoc (obaj z PiS). Zdaniem Balickiego przepis ten zawęża obowiązki zoz-ów wobec pacjentów. "Jest to ograniczenie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli i pierwszy objaw komercjalizacji" - mówił Balicki. "To przykład nastawiania zoz-ów na zysk, będą pozbywać się niewygodnych pacjentów" - przekonywał Cymański. Według Czesława Hoca zapis ten da zoz-om możliwość dobierania sobie pacjentów. "Przyjmując ten artykuł, ograniczamy obywatelom dostęp do służby zdrowia" - uznał Hoc.

Argumenty te odpierała m.in. Elżbieta Łukaciejewska (PO). "Nie próbujemy zoz-ów nastawiać wyłącznie na zysk, ale chcemy, żeby pacjent był przez nie godnie traktowany i szanowany" - przekonywała.

Artykuł został przyjęty w wersji zaproponowanej przez podkomisję. PiS i SdPl-Nowa Lewica złożyły wniosek mniejszości.

Z kolei w artykule 9 posłowie domagali się wprowadzenia możliwości tworzenia zoz-ów przez osoby fizyczne - to pozwoliłoby na prowadzenie zoz-ów osobom, które dziś mają np. prywatna praktykę. Balicki zwrócił uwagę, że niedopuszczenie takiej możliwości byłoby sprzeczne z konstytucją. Ludwik Dorn (PiS) chciał również, aby zoz mogła prowadzić fundacja. Do art. 9 zgłoszono 4 poprawki, jednak przyjęto jedynie tę, która dopuszczała tworzenie zoz-ów przez osoby fizyczne, zgłoszoną przez Grzegorza Sztolcmana (PO).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH