Augustów: helikoptery przy lecznicy nie wylądują

Szpital w Augustowie nie może wybudować lądowiska helikopterów, ponieważ leży w strefie uzdrowiskowej.

– Ograniczenia powodują przepisy ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym. Urząd Miasta już raz prosił o opinię Ministerstwo Zdrowia i dostał odpowiedź odmowną. W rezultacie pacjentów w ciężkim stanie nie możemy dowozić bezpośrednio do szpitala – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Danuta Zawadzka, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Augustowie.

Teren szpitalny znajduje się w strefie uzdrowiskowej. Czyli w miejscu, gdzie żaden śmigłowiec nie może latać ze względu na bliskie sąsiedztwo sanatorium. Tak mówi ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym.

– Śmigłowiec ratowniczy ląduje więc na stadionie miejskim, skąd transport pacjentów trwa nawet do 20 minut. Jedynym rozwiązaniem wydaje się nowelizacja ustawy o leczeniu uzdrowiskowym – podkreśla dyrektor Zawadzka.

– Starania o budowę lądowiska zaczęliśmy w kwietniu tego roku po naradach z wojewódzkim konsultantem ds. ratownictwa medycznego. Okazało się wtedy, że pojawiły się możliwości pozyskania dofinansowania unijnego na tego typu inwestycję - informuje nas Wioletta Tomaszycka-Bednarczyk,  zastępca dyrektora ds opieki zdrowotnej. – Szpital skłoniły do starania się o lądowisko dwie podstawowe przyczyny: względy medyczne i finansowe. Posiadamy kardiologię inwazyjną i Szpitalny Oddział Ratunkowy, trafia do nas dużo ludzi, zwłaszcza w okresie turystycznym, którym musimy możliwie jak najszybciej udzielić pomocy. Koszty transportu z lądowiska tymczasowego na stadionie mieskim są znaczne. Zresztą zgodnie z przepisami ustawy o ratownictwie medycznym powinniśmy posiadać lądowisko przy szpitalu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH