Arłukowicz spotkał się z ekspertami w sprawie znieczuleń przy porodzie

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zorganizował zapowiadane wcześniej spotkanie z ekspertami w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz anestezjologii i intensywnej terapii w sprawie uregulowań dotyczących znieczuleń przy porodzie.

Celem spotkania było dopracowanie szczegółowych zasad postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego. Ministerstwo Zdrowia zapewnia w komunikacie, że szef resortu zapoznał się z problemami z jakimi spotykają się specjaliści pracujący nad wprowadzaniem znieczuleń przy porodach.

Bartosz Arłukowicz zapowiedział kolejne spotkania poświęcone tej tematyce oraz dalsze prace nad dokumentem, którego tytuł ma brzmieć: „Zasady postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego”.

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Zdrowia, w poniedziałkowych (19 marca) rozmowach uczestniczyli m.in. prof. Krzysztof Kusza - krajowy konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, prof. Mirosław Wielgoś - konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii, prof. Stanisław Radowicki - konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz przedstawiciele środowiska anestezjologów, ginekologów i położników z całej Polski.

Czytaj. Porodówki ''na gazie'' rozweselającym: czy tę metodę łagodzenia bólu u rodzących zaleci PTG?

Agnieszka Gołąbek, rzeczniczka ministerstwa w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl (8 marca) podkreślała, że w projektowanych zmianach resortowi zależy na zwiększeniu dostępności znieczulenia okołoporodowego oraz że w ministerstwie trwają prace nad możliwymi kierunkami zmian w tej sprawie.

Przypomnijmy, że w Polsce refundowane znieczulenie przysługuje tylko w ściśle określonych wskazaniach medycznych. W efekcie otrzymuje je zaledwie około 2 proc. rodzących. Część szpitali decyduje się, m. in. ze względów ekonomicznych, na podawanie rodzącym podtlenku azotu (tzw. gazu rozweselającego), który w pewnym stopniu uśmierza ból porodowy, ale nie jest znieczuleniem.

Czytaj. Gaz rozweselający robi furorę na porodówkach - o znieczuleniach nadal cicho 

Prace nad nad kodeksem zasad łagodzenia bólu podczas porodu zaczęły się jeszcze w 2010 r. Prof. Przemysław Oszukowski, łódzki konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii informował w ub. r. w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że resort powołał grupę roboczą, której celem jest opracowanie zasad postępowania medycznego w przypadku nietolerancji przez kobietę rodzącą bólu porodowego, a także opracowanie modelu opieki, gwarantującego skuteczne i bezpieczne jego łagodzenie, w którym uwzględnione zostanie podanie rodzącym znieczulenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH