Nie byłoby dobrze dla zainteresowanych, gdyby weryfikacji prawidłowości wykonywania zawodu lekarza, notariusza, adwokata czy architekta miała dokonywać wyłącznie

Dzisiaj (19 stycznia) konferencję prasową prezentującą oficjalne stanowisko wobec pomysłu RPO zwołała Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie. OIL nie podziela punktu widzenia Janusza Kochanowskego.

Przypomnijmy, że Rzecznik Praw Obywatelskich, Janusz Kochanowski, zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy 20 ustaw, które przewidują obowiązkową przynależność do samorządów zawodowych. Dotyczy to m.in. adwokatów, radców prawnych, lekarzy i farmaceutów.

- Wniosek RPO jest populistyczny, destruktywny i opiera się na nieprawdziwych danych – mówił prawnik, prof. Michał Kulesza z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista zajmujący się głównie samorządnością terytorialną, twórca administracyjnej reformy kraju z lat 90. Zdaniem profesora samorządy zawodowe to nie stowarzyszenia czy organizacje społeczne, ale jednostki, które wykonują czynności administracji publicznej.

- Czy ktoś pyta nas czy mamy należeć np. do danej gminy? Nie. A samorząd lekarski można właśnie porównać do samorządu terytorialnego - prowadził swój autorski wywód prof. Michał Kulesza.

Zdaniem przewodniczącego ORL w Warszawie, dr. Andrzeja Włodarczyka samorząd oprócz sprawowania funkcji kontrolnej nad wykonywaniem zawodu czy dbania o kształcenie zawodowe ma też za zadanie reprezentowanie środowiska lekarskiego.

- Np. OZZL zrzesza za mało lekarzy i nie może reprezentowac ich m.in. w Komisji Trójstronnej. Jako lekarz chciałbym, żeby ktoś reprezentował moje interesy - mówił Andrzej Włodarczyk.

Przewodniczący przypomniał, że samorząd lekarski był już dwukrotnie likwidowany: raz w 1940 r. przez niemieckiego okupanta i w 1950 r. przez władze komunistyczne. Przyznał, że samorząd lekarski nie jest idealny, ale należy pracować nad poprawą jego działania. - Poprawiajmy, a nie prowadźmy działalności destrukcyjnej - apelował.

Według przewodniczącego warszawskiej ORL wniosek RPO wpisuje się w politykę PiS. - Partia ta obiecywała stworzenie IV Rzeczpospolitej, w której zostałyby zlikwidowane samorządy zawodow zaufania publicznego. Jednak ostatnie wybory pokazały, którą Rzeczpospolitą wolą obywatele - dodał Włodarczyk.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH