Centrum Informacyjne Rządu zawiadomiło, że prezes Rady Ministrów Donald Tusk powołał 2 października 2009 r. - Krystynę Barbarę Kozłowską na stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta.

Przypomnijmy, że do Ministerstwa Zdrowia w sierpniu wpłynęły trzy zgłoszenia na stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta (RPP). Specjalny zespół powołany do przeprowadzenia naboru wyłonił dwoje kandydatów: Krystyny Barbary Kozłowskiej, kierującej pracami Biura Rzecznika Praw Pacjenta, działającego przy Ministerstwie Zdrowia oraz Adama Sandauera - założyciela i przewodniczącego Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere.

Ostateczny wybór należał do premiera.

Do zadań Rzecznika Praw Pacjenta należy m.in. prowadzenie postępowań w sprawach praktyk naruszających prawa pacjentów, a także opracowywanie i przedkładanie Radzie Ministrów projektów aktów prawnych dotyczących ochrony praw pacjenta. RPP ma również przygotowywać publikacje oraz programy edukacyjne popularyzujące wiedzę o ochronie praw pacjenta.

Do niedawna przy Ministerstwie Zdrowia istniało Biuro Praw Pacjenta, które na mocy ustawy z listopada ub.r. przekształcono w Biuro Rzecznika Praw Pacjenta. RPP istnieją ponadto przy centrali Narodowego Funduszu Zdrowia i jego regionalnych oddziałach. Są również powoływane w szpitalach.

Nowo powołana Rzecznik Praw Pacjenta powiedziała agencji, że w pierwszej kolejności będzie chciała zająć się sprawą kwestionariusza zgody, który w jej opinii powinien zostać przygotowany przez konsultantów krajowych i stosowany u świadczeniodawców. Podkreśliła, że zależy jej na tym, aby był on rozumiany przez pacjentów.

Kozłowska dodała, że będzie chciała położyć szczególny nacisk na bliski kontakt z pacjentami - na zbieranie informacji od nich, wspieranie ich informacjami o systemie ochrony zdrowia, reagowanie w sytuacjach, kiedy zagrożone jest ich życie lub zdrowie oraz gdy w nieprawidłowy sposób postępują świadczeniodawcy.

Podkreśliła, że będzie reagować także w sytuacjach, gdy mogą być zagrożone zbiorowe prawa pacjentów, np. w trakcie strajków, organizowanych w sposób niezgodny z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Barbara Kozłowska zaznaczyła także, że rzecznik ma szerokie uprawnienia, m.in. może żądać wszczęcia postępowania cywilnego i uczestniczyć w nim na prawach prokuratora, a pacjent może odwołać się do niego od opinii lub orzeczenia lekarza. Poinformowała też, że w najbliższym czasie zorganizowany zostanie nabór na ok. 110 pracowników Biura Rzecznika Praw Pacjenta, w tym na ok. 50 rzeczników w szpitalach psychiatrycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH