Absencja chorobowa w święta - dlaczego rośnie? Aż 19 proc. zwolnień lekarskich oraz 24 proc. z tytułu opieki nad dzieckiem wydawanych na przełomie roku wykorzystywanych jest niezgodnie z przeznaczeniem? Fot. Fotolia

Najwięcej zwolnień chorobowych lekarze wystawiają w grudniu i styczniu. Aż 19 proc. zwolnień lekarskich oraz 24 proc. z tytułu opieki nad dzieckiem wydawanych na przełomie roku wykorzystywanych jest niezgodnie z przeznaczeniem - wynika z danych firm zajmujących się audytem absencji.

Wiele firm nie przewiduje wolnych dni w okresie świątecznym. Są i takie, które przed świętami pracują jeszcze intensywniej, np. zakłady przetwórstwa mięsnego. Pracodawcy nie są wolni od podejrzeń, że dla niektórych pracowników zwolnienie lekarskie jest jedynym rozwiązaniem, by spędzić więcej czasu z rodziną. 

- Są pracownicy, którzy bezpodstawnie starają się o L4 tylko po to, aby wydłużyć sobie czas wolny - uważa cytowany przez Gazetą Pomorską Mikołaj Zając z firmy konsultingowej Conperio, specjalizującej się w audycie absencji chorobowej.

Z audytów wykonywanych przez tę firmę wynika, że 19 proc. zwolnień lekarskich oraz 24 proc. z tytułu opieki nad dzieckiem wydawanych na przełomie roku wykorzystywanych jest niezgodnie z przeznaczeniem.

- W tym czasie rodzice nie mogą zostawić swoich pociech w szkole. Placówki edukacyjne są wówczas po prostu zamknięte. Jeżeli nie mogą znaleźć opieki lub wziąć urlopu, decydują się na L4 - dodaje Zając.

Jak przyznaje Krystyna Michałek, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego ZUS, od wielu lat większa liczba zwolnień lekarskich przypada na pierwszy i czwarty kwartał roku. Uważa jednak, że zwiększona zachorowalność może być związana z okresem grypowym. W tym czasie częściej mogą chorować dzieci, na które rodzicom przysługuje zwolnienie od pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat. 

- Należy pamiętać, że ZUS lub pracodawca może sprawdzić, co zatrudniony robi w trakcie zwolnienia lekarskiego - zaznacza Krystyna Michałek. 

Jak podaje ZUS na swojej stronie internetowej, pracodawca jest uprawniony do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy, za które wypłaca swoim pracownikom (również innym ubezpieczonym, np. zleceniobiorcom) zasiłki chorobowe i opiekuńcze oraz świadczenie rehabilitacyjne.

To uprawnienie dotyczy pracodawcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Prawo zezwala, by w imieniu pracodawcy kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich przeprowadzały firmy zewnętrzne.

Pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, występuje o przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy, za które pracownikom przysługują zasiłki chorobowe i opiekuńcze albo świadczenie rehabilitacyjne, do oddziału ZUS, który wypłaca te zasiłki jego pracownikom.

Szczegółowy tryb i zasady przeprowadzania kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy określają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r.

Czytaj więcej:  www.pomorska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH