Abonamenty medyczne - z podatkiem, imprezy integracyjne - bez

Podatek należy się od abonamentów medycznych czy ubezpieczeń pracowników; nie trzeba go płacić od wyjazdów integracyjnych czy imprez firmowych - tak ekspert Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński interpretuje niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

We wtorek (8 lipca) Trybunał orzekł, że przepisy ustawy o PIT dot. opodatkowania dochodu pracowników z tytułu nieodpłatnych świadczeń są zgodne z Konstytucją. Według eksperta TK dokonał też wykładni tych przepisów i pokazał, jak mają być interpretowane.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału opodatkowaniu będą podlegać wyłącznie te świadczenia, które oznaczają skonkretyzowaną korzyść majątkową pracownika o indywidualnie określonej wartości - tłumaczył Pruszyński w rozmowie z PAP.

Oznacza to - mówił - że opodatkowane są np. abonamenty medyczne, które stanowią korzyść dla podatnika. Mają też określoną wartość i są skierowane do konkretnej osoby. Gdyby bowiem dany pracownik nie miał abonamentu, musiałby zapłacić za usługę medyczną.

Podobnie wygląda kwestia ubezpieczeń - dodał ekspert.

Inaczej - według niego - Trybunał potraktował takie świadczenia, jak wyjazdy integracyjne, firmowe imprezy świąteczne czy poczęstunek dla pracowników. Od nich nie należy się podatek, gdyż w tych przypadkach nie można mówić o przysporzeniu korzyści majątkowej o indywidualnie określonej wartości. - Nie wiemy przecież, ile kto zjadł na takim spotkaniu - wskazał ekspert.

Według niego aby definitywnie zinterpretować orzeczenie w odniesieniu do opodatkowania organizowanego przez pracodawcę dojazdu pracowników do pracy, trzeba poczekać na pisemne uzasadnienie orzeczenia. Jednak - zaznaczył - te świadczenia najprawdopodobniej od przyszłego roku i tak będą ustawowo zwolnione z podatku.

- Liczymy na to, że wyrok TK wpłynie na ujednolicenie linii orzeczniczej sądów - podkreślił Pruszyński.

Ze skargą do TK wystąpiła właśnie Konfederacja Lewiatan. Zakwestionowała przepisy ustawy o PIT, zgodnie z którymi opodatkowane są wszelkie świadczenia, także te, które nawet potencjalnie pracownik może otrzymać od pracodawcy.

Do najbardziej powszechnych świadczeń, które budzą jednocześnie najwięcej kontrowersji podatkowych należą: organizowanie spotkań integracyjnych, zakup polis OC związanych z podejmowaniem decyzji cechujących się wysokim stopniem ryzyka (np. dla członków zarządów i rad nadzorczych czy innych grup pracowników), kupowanie polis na życie dla pracowników oraz zapewnianie im dojazdu do pracy poprzez organizowanie zbiorowego transportu.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH