Abonamenty medyczne bez abolicji podatkowej

Zdaniem ekspertów abolicja dla firm, które nie opodatkowały abonamentów medycznych, złamałaby konstytucyjną zasadę równości podatników względem prawa.

Pracodawcy RP wystąpili do ministra finansów z prośbą o objęcie abolicją podatkową podatników, którzy na skutek różnych interpretacji izb skarbowych nie uwzględnili wartości abonamentu przy obliczaniu podatków od wynagrodzenia pracowników.To skutek majowej uchwały NSA. Sąd przedstawił jednoznaczną interpretację mówiącą, że już samo posiadanie wykupionego przez pracodawcę abonamentu jest przychodem pracownika o wartości tego pakietu.Według związku pracodawców „interpretacja ta obciąża przede wszystkim pracodawców, którzy w imię dobra pracowników i chęci odciążenia systemu ochrony zdrowia, z własnych pieniędzy finansowali pakiety medyczne swoim pracownikom. Uchwała ta jest dla nich karą, gdyż wymaga skorygowania listy płac za ubiegłe pięć lat. Oznacza to olbrzymią pracę dla pracodawców, niewspółmierną do korzyści osiągniętych przez budżet państwa”.

Dlatego zdaniem pracodawców składka, która wspomagała niedofinansowany system publiczny, nie powinna być opodatkowana. Właściciele firm w znaczący sposób  odciążyli POZ ubezpieczając ponad 2 mln osób.Ministerstwo Finansów nie zgodziło się jednak na tego typu zwolnienie przedsiębiorców z podatku. Może się wspierać zdaniem prawników, którzy uważają, że przepisy abolicyjne naruszyłyby konstytucyjną zasadą równości opodatkowania.

Ewelina Lelito, starszy konsultant podatkowy w BDO, podkreśla, że przepisy abolicyjne wprowadziłyby nieuzasadnione zróżnicowanie sytuacji prawnej osób, które zapłaciły należny podatek w terminie, i osób, które skorzystałyby z abolicji podatkowej. Osoby korzystające z abolicji znalazłyby się w sytuacji szczególnie uprzywilejowanej. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH