80 proc. wynagrodzenia otrzyma pracownik, którego zakład zostanie zamknięty w razie pandemii - informuje serwis rp.pl.

Gdyby zamknięto zakład pracy z powodu np. pandemii grypy, to zgodnie z art. 92 & 1 pkt 1 kodesku pracy za czas niezdolności do pracy na skutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającą łącznie do 33 dni, pracownik zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia. Wynagrodzenie oblicza według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Po upływie 33 dni pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, ponieważ zgodnie z zapisem art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego - na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność jej wykonywania z powodu decyzji, wydanej na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach.

Czasowe ograniczenie działalności zakładów pracy dla ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii przewiduje art. 46 ust. 4 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Przepis ten mówi również o sankcjach karnych za niestosowanie się do procedur chroniących przed epidemią.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH