60 senackich poprawek do ustawy o działalności leczniczej

Senat wprowadził ponad 60 poprawek do nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. W czwartek (14 kwietnia) dyskutowali o nich posłowie.

Klub PiS podtrzymał swój sprzeciw wobec nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, kluczowej w rządowym pakiecie zdrowotnym. Pozostałe kluby zadeklarowały w czwartek w Sejmie poparcie dla senackich poprawek do tej noweli.

Sprawozdawca komisji Beata Małecka-Libera (PO) zapewniała, że poprawki Senatu mają gwarantować spójność stanu prawnego rozwiązań ustawy. Apelowała o ich przyjęcie.

Czesław Hoc (PiS) wyraził żal, że Senat odrzucił wszystkie poprawki zgłoszone przez PiS, które - jego zdaniem - mogłyby ustawę poprawić. W tej sytuacji zapowiedział, że jego klub będzie przeciwko proponowanym poprawkom, bo nie popiera całej nowelizacji

Za przyjęciem ustawy z poprawkami opowiedział się także Marek Balicki (SLD). Zarazem wyraził żal, że nie zrobiono więcej, by udało uregulować także inne problemy szpitali.

Ustawę o działalności leczniczej, która reguluje m.in. kwestię przekształceń szpitali, Sejm uchwalił 18 marca. Nie wprowadza ona obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 r. zakładał, że miały być one przekształcone obligatoryjnie). Zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji.

Sejm rozpatrzy poprawki Senatu w głosowaniu zaplanowanym na piątek (15 kwietnia). Później ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH