30 proc. więcej mundurowych na służbie od wejścia w życie ustawy o L-4

O ok. 30 proc. zmniejszyła się liczba policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy BOR przebywających na L-4. O tyle samo spadła także liczba dni zwolnień lekarskich, od momentu wejścia w życie nowej ustawy, czyli od 1 czerwca 2014 r - informuje MSW.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeanalizowało, jak zmieniła się absencja funkcjonariuszy służb mundurowych w ciągu trzech pierwszych miesięcy obowiązywania nowej ustawy, do analogicznego okresu w 2013 r. (czerwiec-sierpień). Dane pokazują, że zmniejsza się liczba udzielanych dni zwolnień lekarskich, a dzięki temu więcej mundurowych jest obecnych na służbie.

Od początku obowiązywania nowych przepisów zmniejszyła się liczba dni zwolnień lekarskich w poszczególnych formacjach o: 35 proc. dni w odniesieniu do Policji, 31 proc. dni w Straży Granicznej, 29 proc. dni w BOR i 23 proc. dni w PSP. W ciągu trzech miesięcy obowiązywania ustawy zmniejszyła się liczba mundurowych na zwolnieniach lekarskich o: 31 proc. funkcjonariuszy BOR, 29 proc. strażaków, 27 proc. policjantów i 26 proc. strażników granicznych.

Najwyższy spadek procentowy liczby funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich wystąpił w Biurze Ochrony Rządu - o 31 proc., a najniższy w Straży Granicznej - o 26 proc.. Natomiast w Policji nastąpił najwyższy spadek procentowy udzielanych dni zwolnień lekarskich - o 35 proc., najniższy zaś w Państwowej Straży Pożarnej - odpowiednio 23 proc.

Ustawa L-4 wprowadziła od 1 czerwca b.r. zmniejszenie uposażeń funkcjonariuszy za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, która nie ma związku ze służbą - ze 100 proc. do 80 proc. uposażenia. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznacza się w całości na fundusz nagród i zapomóg dla tych funkcjonariuszy, którzy wykonują zadania służbowe w zastępstwie chorych mundurowych.

Ustawa określiła, w jakich sytuacjach funkcjonariusz zachowuje prawo do 100 proc. uposażenia. Są to m.in.: okres zwolnienia lekarskiego z powodu choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby oraz w drodze do miejsca pełnienia służby lub w drodze powrotnej ze służby, jak również choroby przypadającej w czasie ciąży.

Ustawa objęła: policjantów, żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej, BOR, CBA i ABW, Służby Więziennej, AW, SKW i SWW.

Kompleksowe dane, obrazujące rzeczywisty wpływ nowego rozwiązania na absencję chorobową funkcjonariuszy, zgodnie z ustawą, zostaną przedstawione Sejmowi w 2015 r., po upływie roku od wejścia w życie ustawy. Sprawozdanie przygotuje szef MSW i będzie dotyczyć oceny funkcjonowania ustawy, w szczególności w zakresie m.in. skuteczności rozwiązań w niej przewidzianych.  Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH