Zarzuty usłyszała zastępczyni mężczyzny oraz lekarz, który miał się posłużyć poświadczającym nieprawdę dokumentem.

Jak mówi rzecznik śląskiej policji podinsp. Andrzej Gąska, policjanci z Wydziału do walki z Korupcją KWP w Katowicach jeszcze w lipcu 2007 roku zatrzymali ówczesnego dyrektora oraz jego zastępczynię pod zarzutem przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków.

– W 2007 r. Markowi S. postawiono jeden zarzut, a ostatnio - kilkanaście kolejnych. Generalnie dotyczą one lat 1996-2006. Chodzi o niedopełnienie obowiązków poprzez wystawianie zaświadczeń poświadczających nieprawdę – relacjonuje rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.

Aby dostać zaświadczenie, które uprawnia lekarzy do przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników, musieli oni najpierw odbyć sześcioletnią praktykę w przemysłowej służbie zdrowia (związanej z zakładami pracy) i przejść specjalny, odpłatny kurs.

- Tymczasem, jak wskazują zebrane w sprawie informacje, dyrektor nie zwracał zbyt pilnej uwagi na te drobnostki, podpisując także zaświadczenia medykom, którzy nie spełniali tych wymogów. Dyrektor nie wykreślał również z rejestru lekarzy, którzy nie posiadali praktyki i odbytego kursu – wyjaśnia podinsp. Gąska.

Policja dotarła do 35 lekarzy, którzy nie spełniali warunków, a mimo to wykonywali obowiązki lekarzy-profilaktyków. Prócz byłego dyrektora podobne zarzuty w śledztwie usłyszała jego zastępczyni. Kobieta miała wydać polecenie wydania zaświadczenia o wpisie do rejestru. Wobec obojga podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe, zostali także zawieszeni w pełnieniu funkcji kierowniczych.

Trzecim podejrzanym jest lekarz, któremu zarzuca się osiągnięcie korzyści majątkowej poprzez wprowadzenie w błąd dyrektora jednego z zoz-ów, przedstawiając mu poświadczające nieprawdę zaświadczenie. Śledczy nie wykluczają następnych zatrzymań w sprawie.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Katowicach zostało wyłączone z innej sprawy, dotyczącej niegospodarności w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Tamto postępowanie toczy się od 2005 r. Zarzuty postawiono dotychczas 17 osobom.

Według prokuratury pracownicy placówki wyprowadzali z niej pieniądze, zawierając pomiędzy sobą umowy na zlecenia, które nigdy nie zostały wykonane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH