Pacjentce, której usunięto zdrową pierś i węzły chłonne, sąd przyznał 150 tys. zł odszkodowania.

Chirurdzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, którzy odpowiadali za tę pomyłkę, zostali uniewinnieni. Sprawa trwała 7 lat. Dotyczy wykonanej w maju 2002 roku amputacji piersi i węzłów chłonnych u 41-letniej pacjedntki. Przed sądem stanęło dwóch chirurgów - jeden przygotował plan operacyjny, drugi kierował zabiegiem.

W grudniu 2007 roku Sąd Rejonowy w Kielcach ich uniewinnił. Uznał, że oskarżeni kierowali się rozpoznaniem raka. Wyrok nie jest prawomocny, odwołała się od niego poszkodowana i prokuratura. Równocześnie sprawa toczyła się na drodze cywilnej, gdzie poszkodowana domagała się zadośćuczynienia i renty. Orzeczenie o wypłacie 150 tys. zł właśnie się uprawomocniło.

Pieniądze zapłaci Świętokrzyskie Centrum Onkologii i firma ubezpieczeniowa. Kobieta nadal domaga się wyższej renty - tysiąc zł miesięcznie. Odwołanie w tej kwestii rozpatrzy Sąd Apelacyjny w Krakowie.

W Polsce każdego roku do izb lekarskich trafia blisko 2,5 tys. skarg na błędy w sztuce lekarskiej. Ok. 90 proc. z nich jest umarzanych bądź oddalanych.

W ub. r. Sąd Apelacyjny w Łodzi zdecydował, że szpital w Wieruszowie zapłaci 800 tys. zł odszkodowania i 4 tys. zł miesięcznej renty swojej pacjentce, której dziecko urodziło się w placówce z porażeniem mózgowym. przyczyną choroby dziecka były powikłania przy porodzie.

Jedna z wielkopolskich kancelarii prawnych wywalczyła odszkodowanie dla pacjenta zakażonego w szpitalu wirusem żółtaczki typu B podczas zabiegu laryngologicznego. Zakażenie żółtaczką ujawniło się po dwóch miesiącach od wyjścia ze szpitala. Wysokość odszkodowania w łącznej wysokości wyniosła 30 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Szpital musiał także pokryć koszty leczenia skutków żółtaczki.

700 tys. zł zadośćuczynienia, 20 tys. odszkodowania oraz ok. 2 tys. renty to pieniądze, jakie sąd przyznał w listopadzie 2007r. 9-letniemu pacjentowi. Przez błąd lekarzy został sparaliżowany od pasa w dół.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH