Takiej wysokości odszkodowanie ma zapłacić Okręgowy Szpital Kolejowy w Lublinie (OSK) pacjentce za zaniedbanie medyczne, w skutek którego traciła nerkę.

W kwietniu 2004 r. kobiecie usunięto kamienie nerkowe metodą PCNL w szpitalu kolejowym w Lublinie. W trakcie zabiegu doszło do powikłań (nefoskopem uszkodzono nerkę) i operację zakończono metodą klasyczną. Mimo powikłań szpital po operacji nie przeprowadził badań USG ani urograficznych. USG pacjentka zrobiła z własnej inicjatywy. Zmiany zapalne wynikłe z nieleczenia uszkodzonej nerki były jednak tak duże, że 7 lipca 2004 r. lekarze zdecydowali się ją usunąć.

Winą za amputację nerki i związany z tym przewlekły stan depresyjny kobieta obarczyła szpital, zarzucając jejgo lekarzom błąd w sztuce medycznej. Ten z kolei twierdził, że zarówno diagnostyka, jak i zastosowane leczenie zostały przeprowadzone prawidłowo i z należytą starannością. Powodem usunięcia nerki było zaś jej znaczne zniszczenie przez stan zapalny, a nie konsekwencje braku staranności.

Opierając się na opiniach biegłych, Sąd Okręgowy w Lublinie, uznał, że doszło do zaniedbań w opiece medycznej nad pacjentką. Zdaniem sądu, pacjentka powinna być objęta specjalnym nadzorem po operacji, w związku z poważnymi obrażeniami, powstałymi podczas zabiegu. Ponadto, sąd stwierdził, że skoro metoda PCNL – jak wskazują biegli – jest mało inwazyjna, wszelkie powikłania w czasie jej stosowania powinny zaniepokoić personel medyczny, który zlecić powinien dodatkowe badania. Ich niewykonanie więc doprowadziło ostatecznie do usunięcia nerki i na podstawie art. 430 kodeksu cywilnego orzekł o odpowiedzialności szpitala i przyznał pacjentce 75 tys. zł zadośćuczynienia.

Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Lublinie, który podwyższył wysokość zadośćuczynienia do 100 tys. złotych i ustalił, że szpital ma wypłacać kobiecie 257 zł comiesięcznej renty. Wyrok jest prawomocny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH