Rośnie liczba osób ubezwłasnowolnionych: w latach 80. było ich w Polsce około 20 tys., obecnie o 40 tys. więcej.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym przeprowadziło badania, z których wynika, że co dziesiąty ubezwłasnowolniony nie miał aktualnego badania psychiatrycznego. Diagnoza stopnia upośledzenia dokonana została aż w 98 procentach przypadków na podstawie jednorazowego kontaktu z osobą ubezwłasnowolnioną.

Wydaje się zatem, że ubezwłasnowolnienie, którego celem jest przecież ochrona interesów osoby ubezwłasnowolninej, stało się wygodnym sposobem na realizację potrzeb osób wnioskujących o nie w celu np. przejęcia czyjejś renty lub mieszkania, ewentualnie wysłania kogoś na leczenie psychiatryczne albo antyalkoholowe.

Przypomnijmy: ubezwłasnowolnienie jest środkiem nadzwyczajnym, pozbawiającym zdolności do czynności prawnych. Może być całkowite  lub częściowe.

Całkowicie można ubezwłasnowolnić osobę, która ukończyła lat trzynaście i nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Niemoc musi być wywołana ściśle określonymi przyczynami, np. chorobą psychiczną, niedorozwojem umysłowym, zaburzeniami psychicznymi innego rodzaju, w szczególności alkoholizmem lub narkomanią. Dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie ustania się opiekuna.

Sąd może ubezwłasnowolnić częściowo osobę pełnoletnią z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw. Dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo sąd ustanawia kuratora.

Z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie mogą wystąpić: małżonek, krewni w linii prostej ( dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie), rodzeństwo, przedstawiciel ustawowy i prokurator.

Osoba, która ma być ubezwłasnowolniona, będzie zbadana przez biegłego lekarza psychiatrę lub neurologa, a także psychologa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH