Ponad tysiąc związkowców z

Kolumna przemaszerowała spod częstochowskiej delegatury Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego pod magistrat, a potem Alejami Najświętszej Marii Panny - na Stary Rynek. Szef „Solidarności” wyjaśnił, że na miejsce protestu wybrano Częstochowę dlatego, że tu właśnie „skumulowały się wszystkie patologie polskiej służby zdrowia”.

Obiektem tej kumulacji, zdaniem związkowców z „S”. jest tutejszy Miejski Szpital Zespolony, który ma być zlikwidowany, a na jego miejsce ma zostać powołana (w przyszłym roku) społka prawa handlowego – Częstochowskie Centrum Zdrowia. Na przełomie roku zadłużenie MSS wynosiło ok. 53 mln zł. „Solidarność” uważa, że po tych przekształceniach z tysiącosobowego zespołu (pracującego w 3 szpitalach) pracę będzie miało już tylko ośmiuset.
Magistrat obiecuje, że nikt nie straci pracy, choć – zgodnie z prawem – wszyscy muszą otrzymać wypowiedzenie, jeśli ich zakład pracy ulega likwidacji. Miasto przekonuje, że to tylko formalność, bo wszyscy znajdą pracę w nowopowstałej spółce. Związkowcy twierdzą, że co innego wynika z opracowania przygotowanego na zlecenie magistratu.

„Solidarność” chce, by każdy zwalniany pracownik dostawał roczną odprawę, podczas, gdy miasto gotowe jest wypłacić kodeksowe 3-miesięczne wynagrodzenie. Nowa spółka powstałaby na bazie dwóch z trzech szpitali. Trzeci, ul. Mickiewicza, miałby być wydzierżawiony i „Solidarność” domaga się, by pracownicy tego szpitala mieliby gwarancje płacy i pracy przez rok.

Zapis o zachowaniu pracy i płacy został zawarty w dwóch dotychczasowych przetargach na dzierżawę tej placówki, do których nie stanęła w końcu żadna z pierwotnie zainteresowanych firm – podaje PAP. Obecnie miasto rozważa sprzedaż szpitala przy ul. Mickiewicza. Miałby przejąć całe zadłużenie szpitala zespolonego, który podlegałby zapowiadanemu przez rząd oddłużeniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH