Możność rezygnacji z bezskutecznego podtrzymywania życia zakłada

Spośród polityków tylko Lewica jest przychylnie nastawiona do pomysłu. PiS jest zdania, że ociera się on o eutanazję. Pomysłu nie popierają PSL ani PO. Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział, że nad koncepcją trzeba dyskutować.

- Osobiście jestem zwolennikiem ratowania ludzkiego życia do każdego momentu, w którym są szanse. Powinniśmy uniknąć debaty, która przetoczyła się przez wiele krajów Unii Europejskiej i rozwiązania, które przyjęto, często są naprawdę skrajne, wręcz bardzo niedobre – tłumaczył Chlebowski.

Elżbieta Łukacijewska z PO, członkini sejmowej komisji zdrowia zaznaczyła, że w naszej kulturze - związku z tym, że jesteśmy katolikami - coś takiego nie mieści się w normach moralnych.

Przewodniczący tej komisji Bolesław Piecha (PiS) za najbardziej kontrowersyjną uważa propozycję ustanowienia pełnomocnika, który miałby podejmować decyzję o czyimś życiu.

- Jeśli pojawia się pełnomocnik, to to się może ocierać o eutanazję. Boję się tego pomysłu - powiedział Piecha. Zarazem nie wykluczył pracy nad rozwiązaniem.

Inicjatywę popiera Joanna Senyszyn z Lewicy, ponieważ - jak wyjaśniła - człowiek mając prawo do życia powinien mieć również prawo do śmierci.

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł popiera rozwiązanie, aby pacjent miał prawo do świadomej zgody na zaprzestanie jego leczenia nie tylko wtedy, gdy jest świadomy i przytomny, ale żeby z wyprzedzeniem mógł wyrażać swą wolę. Zastrzegł, że „testamentu" nie wolno wiązać ze zgodą na eutanazję i nie może on być „zleceniem na zabicie pacjenta".

Radziwiłł zastrzegł, że „testament życia" powinien dotyczyć wyłącznie sytuacji skrajnych, kiedy pacjent jest utrzymywany przy życiu kosztem znacznego pogorszenia jakości tego życia.

Szef NIL zaznaczył, że kwestia wprowadzenia „testamentu życia" do polskiego prawa jest niesłychanie delikatna i wymaga bardzo precyzyjnych regulacji prawnych, by lekarze mieli pewność, że ”testament życia" jest rzeczywiście wolą pacjenta, wyrażoną w sposób niewymuszony i świadomy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH