Ratownicy medyczni są zaniepokojeni tym, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczącej centrów powiadamiania ratunkowego bez uwzględnienia niektórych ich propozycji.

Środowisko postulowało, żeby dyspozytor w centrum był wskazany przez ratownictwo medyczne, ponieważ gwarantowałoby to - zdaniem ratowników - najwyższy poziom obsługi zgłoszeń.

- Teraz nie wiemy kto będzie decydował w tej sprawie. Jeżeli ustalenie, kto będzie dyspozytorem pozostawimy straży pożarnej czy samorządowi, to może dojść do takiej sytuacji, że dyspozytorami będą osoby zupełnie nieprzygotowane do pełnienia takich obowiązków, co może być niebezpieczne - mówi portalowi rynekzdrowia.pl, Jacek Szarek, przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność".

Jak już wcześniej pisaliśmy, mimo obowiązywania Ustawy o państwowym ratownictwie medycznym nadal niedoprecyzowane są niektóre zasady działania systemu ratownictwa medycznego i stopnia jego zintegrowania z działalnością straży pożarnej.

Brakuje należytej koordynacji działań i dobrej łączności pozwalającej na sprawne przekazywanie informacji między jednostkami systemu - zespołami ratownictwa medycznego w ambulansach a szpitalnymi oddziałami ratunkowymi i dyspozytorami oraz lekarzami dyżurnymi pogotowia.

Kontrowersje wzbudza też rola jaką w systemie ratownictwa medycznego ma spełniać Państwowa Straż Pożarna.

Aktualnie najistotniejszą rolę w zapewnieniu sprawnego funkcjonowania powiadamiania o wypadkach i nagłych zachorowaniach pełnią dyspozytorzy w powiatowych i wojewódzkich stacjach pogotowia ratunkowego. To od ich doświadczenia - często wieloletniego - oraz poziomu przeszkolenia zależy jak zakwalifikują wezwane i czy wyślą na miejsce zdarzenia karetkę specjalistyczną - z lekarzem, czy podstawową - z ratownikami medycznymi. Ich uprawnienia pozwalają im też na wezwanie na miejsce wypadku śmigłowca ratowniczego. Ustawa o państwowym ratownictwie medycznym dała im również kompetencje do instruowania wzywającego pogotowie (świadek zdarzenia, rodzina) na temat postępowania z chorym do czasu przyjazdu ambulansu.

Dyspozytorami pogotowia są ratownicy medyczni lub pielęgniarki specjalistyczne.

Ustawa o państwowym ratownictwie medycznym zakłada, że karetki dyżurujące w systemie mają jeździć głównie do zdarzeń nagłych i pozostawać cały czas w pełnej gotowości. Wiele wyjazdów ambulansów dotyczy wezwań do wypadków drogowych i innych zdarzeń, do których wzywana jest również straż pożarna. Do wypadków straż wysyła wozy wyposażone w sprzęt ratownictwa technicznego pozwalający m.in. na wydobywanie ofiar wypadków komunikacyjnych uwięzionych w samochodach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH