Stowarzyszenie Pacjentów

Na czarną listę trafiałyby zatem nie tylko te placówki, które już wypłacają pacjentom odszkodowania za błędy lekarskie lub zaniedbania, ale także te, na które do Rzecznika Praw Pacjentów będzie wpływało najwięcej skarg.

- Jeżeli taka lista będzie sporządzana na podstawie skarg i opinii pacjentów to będzie ona niewiarygodna - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Janina Barbachowska, Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, która na codzień zajmuje się przyjmowaniem skarg pacjentów.

Żeby rzetelnie ocenić każdą sprawę potrzebny byłby sztab fachowców z różnych dziedzin medycyny.

- Każda skarga powinna być poddana głębokiej analizie, żeby taka „czarna lista“ była wiarygodna. Aby ocenić, trzeba dokładnie zbadać sprawę. Ocena taka zwykle nie jest prosta - uważa Barbachowska.

Natomiast jeżeli chodzi o błędy to, jak mówi: - Prawdziwych jest niewiele.

Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej zajmuje się zbieraniem i weryfikacją skarg pacjentów na działania lekarzy. W zależności od wyniku postępowania umarza sprawę bądź kieruje ją do Sądu Lekarskiego. W samej OIL w Warszawie oprócz Rzecznika, społecznie nad sprawami pracuje 35 jego zastępców, specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

- Chodzi o to, aby przyjrzeć się placówkom i procedurom medycznym, które w konkretnych przypadkach budzą wątpliwości, bo tam może dziać się coś niepokojącego - mówi  dziennikowi „Polska“ Adam Sandauer prezes stowarzyszenia "Primum Non Nocere".

Polskie prawo stanowi, że pacjent musi udowodnić winę lekarza, przedstawiając dokumentację medyczną. Według Sandauera w większości wypadków jest to niewykonalne, bo lekarze nie przyznają się w dokumentach, że popełnili błąd.

- W Polsce nie ma szpitala, na który nie byłoby skarg - podkreśla Sandauer. - Jeśli jednak na tym tle jakieś szpitale się wybijają, a poziom niezadowolenia jest większy niż w innych placówkach, to znak, że trzeba się takiej lecznicy bacznie przyjrzeć - uważa.

Rzecznik Praw Pacjenta, podobnie jak Rzecznik Praw Obywatelskich czy Rzecznik Praw Dziecka, ma być organem niezależnym. Ustawa powołująca Rzecznika może wejść w życie już w przyszłym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH