PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Zwolnienie lekarskie: pracodawca nie może dopuszczać pracownika... Obowiązkiem pracownika jest poinformowanie pracodawcy o niemożliwości świadczenia pracy ze względu na stan zdrowia potwierdzony odpowiednim zaświadczeniem lekarskim. Fot. Fotolia

Nie jest dozwolone dopuszczenie pracownika przez pracodawcę do pracy w czasie zwolnienia lekarskiego. Zdarza się, że pracownicy przychodzą do pracy chorzy. Szefom jednak brakuje narzędzi do odsyłania chorych do domu.

Przeziębiony pracownik w zakładzie to ryzyko zarażenia współpracowników, klientów lub też pogorszenie jego stanu zdrowia na tyle, że doprowadzi to do jeszcze dłuższej nieobecności. Niestety w dzisiejszym stanie prawnym pracodawca nie ma możliwości skierowania podwładnego na dodatkowe badania lekarskie poza obowiązkowymi badaniami profilaktycznymi, nawet jeżeli pracownik wykazuje ewidentne objawy choroby - podaje Rzeczpospolita. 

Kodeks pracy pozwala na odsunięcie pracownika od pracy tylko w przypadkach wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia współpracowników (art. 2092 § 2 k.p.), co w zasadzie nie obejmuje sytuacji ryzyka zarażenia powszechnymi dziś chorobami wirusowymi. Ocena ryzyka w dużej mierze zależy tu od pracodawcy.

Poważny stan pracownika - np. zawroty głowy czy gorączka - może bowiem znacząco zwiększyć ryzyko wypadku przy obsłudze maszyn lub innych narzędzi. Podobnie w sektorze spożywczym czy opiece nad osobami chorymi lub dziećmi może to prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH