PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Wybór formy zatrudnienia należy do pielęgniarek

- Liczyliśmy na to, że uda się osiągnąć dobre rozwiązanie - mówi Piotr Kryn, dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, komentując informację o porozumieniu między pielęgniarkami a dyrekcją Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu w sprawie zatrudniania na kontraktach.

Kwestie dotyczące zatrudnienia personelu w szpitalach regulują odpowiednie przepisy prawa, które dają pracownikom i związkom zawodowym prawo do obrony interesów pracowniczych, do rozmów czy negocjacji i o to apelowaliśmy do obu stron. Liczyliśmy na to, że uda się osiągnąć dobre rozwiązanie i to się udało.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu wypracował ze związkami zawodowymi wspólne stanowisko dotyczące zatrudniania pielęgniarek w placówce. Zgodnie z tymi ustaleniami wybór formy zatrudnienia - umowa o pracę lub umowa kontraktowa - należy do samych pielęgniarek, co jednoznacznie kończy spór w tej kwestii.

Moim zdaniem każda reorganizacja powinna być procesem dobrze zaplanowanym, tak aby jej skutki wywarły jak najmniejszy uszczerbek po stronie ludzkiej. Szczególnie kiedy restrukturyzacją objęta ma być jednostka publiczna. Skutki złych decyzji mogą być dotkliwe nie tylko dla pracowników, ale także dla ich rodzin.

Zmiany organizacyjne powinny być procesem długofalowym, pozwalającym wykorzystać naturalną fluktuację kadr wynikającą np. z przejść na emeryturę.

Proces konsolidacji placówek ochrony zdrowia, nad którym toczy się szeroka dyskusja, ma na celu utworzenie dużego, wysokospecjalistycznego podmiotu medycznego nastawionego na rozwój, a nie redukcje świadczeń leczniczych. Jestem głęboko przekonany, że będzie się to wiązało z zapotrzebowaniem na wykwalifikowaną kadrę medyczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH