PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Wielkopolski NFZ skontrolował szpital w Gostyniu; jest protokół, komentarza nie będzie

Na konferencji prasowej zorganizowanej w środę (22 sierpnia) Karol Chojnacki, dyrektor WOW NFZ w Poznaniu, przekazał dziennikarzom informację o pracach zespołu kontrolnego Funduszu prowadzonych w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Gostyniu. Kontrola dotyczyła zdarzeń z 11 sierpnia br., kiedy do szpitala trafił ranny w wypadku 5-letni chłopiec.

Przedmiotem kontroli była realizacja umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalu w Gostyniu w sierpniu 2012 roku, a zakres obejmował zgodność realizacji umowy, przestrzeganie jej warunków umowy, dotyczących organizacji udzielania świadczeń i prowadzenie dokumentacji medycznej - czytamy w informacji przekazanej dziennikarzom.

Jak podaje Marta Banaszek, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, kontrola objęła świadczenie z dnia 11 sierpnia 2012 roku udzielone pacjentowi hospitalizowanemu w oddziale chirurgii dziecięcej szpitala w Gostyniu.

5-letni chłopiec był ofiarą wypadku wypadku samochodowego. Jak przypomina rzecznik, pierwszej pomocy udzielił poszkodowanemu zespół podstawowy Ratownictwa Medycznego firmy „FALCK", stacjonujący w Krobii. Zespół ten przewiózł rannego do izby przyjęć szpitala w Gostyniu.

Lekarz dyżurny zdecydował o wezwaniu śmigłowca ratowniczego w celu przetransportowania chłopca do kliniki w Poznaniu. LPR odmówił przyjęcia wezwania, tłumacząc to brakiem lądowiska przyszpitanego w Gostyniu; śmigłowiec - zgodnie z obowiązującymi przepisami - mógłby natomiast wylądować na miejscu wypadku. Ostatecznie, do przetransportownia chłopca użyto karetki systemowej, a nie przewozowej szpitalnej, gdyż - jak tłumaczyła dyrekcja szpitala - nie było jej na miejscu. Pojawiały się też pytania dlaczego zaoperowania pacjenta nie podjęli się chirurdzy na miejscu, skoro SPZOZ w Gosyniu dysponuje oddziałem chirurgii dziecięcej.

Wspomniane wydarzenia były przedmiotem medialnych doniesień i postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia.

Czytaj też. Gostyń: potrzebny był chirurg dziecięcy, nie śmigłowiec?

Jak poinformował dyrektor WOW NFZ w Poznaniu Karol Chojnacki, zgodnie z obowiązującą procedurą kontroli protokół kontrolny zostanie przesłany szpitalowi w Gostyniu 27 sierpnia br. Do protokołu placówka ma prawo wnieść uwagi i wyjaśnienia w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Kolejnym etapem jest sporządzenie przez dyrektora oddziału Funduszu wystąpienia pokontrolnego, które będzie zawierało ocenę, wnioski i zalecenia.

Zalecenia pokontrolne zostaną udostępnione dla mediów równolegle z przekazaniem ich do świadczeniodawcy, co nastąpi pod koniec września br.

Działania kontrolne Funduszu dotyczą tylko i wyłącznie zgodności realizacji umowy z ofertą, przestrzeganiem warunków umowy dotyczących organizacji udzielania świadczeń oraz prowadzeniem dokumentacji medycznej dlatego do kompetencji Oddziału nie należy wypowiadanie się, komentowanie czy ocena kolejności i zasad postępowania diagnostyczno-terapeutycznego zarówno po stronie Szpitala w Gostyniu, jak i jednostek Ratownictwa Medycznego - poinformowano na konferencji dziennikarzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH