PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Wielkopolska: dotąd 48 zdarzeń medycznych zgłoszonych przez pacjentów

Sprawy związane z porodem oraz zakażenia szpitalne - to najczęstsze roszczenia wobec placówek i lekarzy, które wymieniano we wnioskach do działającej od ubiegłego roku przy wojewodzie komisji orzekania o zdarzeniach medycznych. Z 48 przypadków zgłoszonych z terenu Wielkopolski trzy dotyczyły śmierci pacjentów.

Wielkopolska Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych funkcjonująca przy urzędzie wojewódzkim zamknęła do tej pory dziesięć spraw, w tym trzy decyzją o uznaniu zdarzenia medycznego. Nie było wśród nich tych śmiertelnych przypadków - są jeszcze w toku - informuje Głos Wielkopolski.

Rozstrzygnięte sprawy dotyczyły rozstroju zdrowia bądź uszkodzenia ciała (albo obu tych kwestii), za co pacjenci mogą żądać nawet 100 tys. złotych odszkodowania. To maksymalna i najczęściej wymieniana we wnioskach kwota, która pojawia się już na samym początku.

Jeśli przypomina podający dane Głos Wielkopolki, jeśli szpital lub ubezpieczyciel uzna roszczenie za nazbyt wysokie, to finał sprawy prawdopodobnie nastąpi dopiero po paru latach w sądzie.

Czytaj także: Komisyjny niewypał, czyli zdarzenia medyczne raczej przed sądem

Szpitale z kolei zastanawiają się nawet nad bojkotem nowych przepisów, co miałoby polegać na składaniu propozycji odszkodowania w wysokości... złotówki.

Zdaniem Wioletty Cieślak, przewodniczącej Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, staranie o uzyskanie odszkodowaniania nie jest jednak dla pacjenta stratą czasu i pieniędzy. Jest znacznie krótsze i tańsze niż dochodzenie swoich praw przed sądem.

Więcej: www.głoswielkopolski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH