PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

We wtorek wyrok TK ws. regulacji o kierowaniu na leczenie uzdrowiskowe We wtorek wyrok TK ws. regulacji o kierowaniu na leczenie uzdrowiskowe. Fot. Archiwum

We wtorek (26 kwietnia) Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok ws. zapisów rozporządzenia o kierowaniu na leczenie uzdrowiskowe. Przepisy zaskarżyła poprzednia Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz, wskazując, że rozporządzenie wykroczyło poza upoważnienie z ustawy.

Wniosek do TK dotyczący rozporządzenia ministra zdrowia z lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową Lipowicz skierowała do TK w marcu zeszłego roku.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej minister rozporządzeniem określa m.in. "tryb potwierdzania skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową oraz wzór tego skierowania".

W swym wniosku RPO wskazała, że przepis rozporządzenia - mówiący o tym, iż potwierdzając skierowanie, oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia określa m.in.: rodzaj leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, datę rozpoczęcia leczenia albo rehabilitacji i okres tego leczenia - wykracza poza upoważnienie z ustawy.

Według RPO skoro prawodawca odsyła do ustawowego określenia warunków i zakresu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, to ustalenie ich w rozporządzeniu - bez jakichkolwiek wskazówek zawartych w ustawie - jest sprzeczne z konstytucją.

Ponadto - zdaniem RPO - kolejny z przepisów rozporządzenia mówiący, iż "na niepotwierdzenie skierowania przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia nie przysługuje odwołanie" jest niekonstytucyjny, gdyż w akcie prawnym niższej rangi niż ustawa wprowadza wyjątek od ogólnej zasady prawa obywatela do zaskarżania decyzji.

Z argumentacją taką w piśmie do TK z maja zeszłego roku nie zgodził się ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, według którego przepisy są konstytucyjne.

Wskazał, że "dokonanie aprobaty skierowania na leczenie uzdrowiskowe wiąże się z koniecznością podjęcia czynności związanych z umiejscowieniem danego pacjenta w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, określeniem daty rozpoczęcia takiego leczenia i okresu trwania leczenia". Z kolei - jak dodał - odmowa potwierdzenia skierowania nie opiera się na tzw. uznaniu administracyjnym, lecz "jest oparta wyłączenie na kryteriach medycznych, które stosuje lekarz specjalista aprobujący lub nieaprobujący celowości skierowania", dlatego nie może od niej przysługiwać odwołanie w rozumieniu administracyjnym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH