PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Zakażenia szpitalne są jedną z przyczyn współczesnych chorób zakaźnych i dotyczą wszystkich szpitali na całym świecie, nawet w najbardziej rozwiniętych krajach.

Dążenie do ograniczenia liczby zakażeń szpitalnych należy do podstawowych etycznych i profesjonalnych obowiązków kierownictwa i personelu opieki zdrowotnej, w każdym szpitalu.

Częstotliwość występowania zakażeń, pozostaje w ścisłym związku z rodzajem wykonywanych u pacjentów zabiegów diagnostycznych i leczniczych. W krajach Europy Zachodniej zakażenia wewnątrzszpitalne zdarzają się u 5 do 10 pacjentów na 100 przyjętych do szpitali.  W tzw. krajach rozwijających się, odsetek ten sięga 25%.

Częstotliwość zakażeń wewnątrzszpitalnych w zależności od umiejscowienia, kształtuje się następująco:
• drogi moczowe – 35%
• rany pooperacyjne – 25%
• zakażenia krwi (sepsy) – 10%
• zapalenia płuc - 10%
• inne – 20%
Każde zakażenie wewnątrzszpitalne podnosi dziesięciokrotnie koszt pobytu pacjenta w szpitalu.
Chorzy z zakażonymi ranami, są hospitalizowani dwa razy dłużej niż bez infekcji. Udowodniono, że mikrośrodowisko szpitalne (powietrze, woda, powierzchnie podłóg i urządzeń) sprzyja zakażeniom szpitalnym, np.:
• nawilżacze i nebulizatory są rezerwuarem Legionelli, Pseudomonas,
• urządzenia wentylacyjne – Aspergillus,
• bronchoskopy – Pseudomonas, Prątki gruźlicy,
• woda bieżąca – Pseudomonas, Serratia, Legionella,
• żywność – Salmonella, S.aureus, hepatitis A,
Zapobieganie zakażeniom obejmuje wiele działań, a wśród nich kluczowe miejsce zajmuje higiena rąk, zwłaszcza wśród personelu medycznego. Wiele chorób zakaźnych może być przenoszonych z personelu medycznego na pacjenta.

Kierownicy placówek ochrony zdrowia, są zobowiązani do wdrażania i zapewnienia funkcjonowania systemu zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych, w tym organizacji udzielania świadczeń zdrowotnych, w sposób zapewniający zapobieganie zakażeniom szpitalnym, szerzeniu się patogenów alarmowych, warunki izolacji pacjentów już zakażonych i podatnych na zakażenia.

Nadzór Państwowej Inspekcji Sanitarnej nad zakażeniami szpitalnymi, rozumiany jest jako zewnętrzna kontrola, potwierdzająca bądź nie, prawidłowość wykonywanych zadań w ramach kontroli wewnętrznej placówki służby zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH