PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

W oddziałach NFZ od kilku do kilkuset wniosków przeciwko karom w umowach

Od kilku do kilkuset wniosków o zmianę warunków umów na wystawianie recept refundowanych wpłynęło do piątku w różnych oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. Lekarze chcą wykreślenia z umów zapisów o karach za błędnie wypisane recepty.

Akcja składania takich wniosków do 26 kwietnia w NFZ była rekomendowana świadczeniodawcom przez samorząd lekarski i związki zawodowe tego środowiska jeszcze w lutym i marcu. Ponadto lekarze prowadząc prywatne praktyki otrzymali rekomendacje, aby nie zawierali z NFZ od 1 lipca nowych umów na wypisywanie recept na leki refundowane.

Do zachodniopomorskiego oddziału NFZ skierowano łącznie 82 wnioski - poinformowała w piątek (27 kwietnia) rzeczniczka prasowa tego oddziału Małgorzata Koszur. Dodała, że są dwa rodzaje wniosków; pierwszy to wnioski od świadczeniodawców (są to m.in. szpitale i przychodnie), którzy mają zawarte umowy na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Takich wniosków wpłynęło 9.

Drugim rodzajem wniosków są te, od lekarzy mających umowy z NFZ na wystawianie recept lekarskich. Mogą te recepty wystawiać prywatnym pacjentom w ramach prowadzonej działalności leczniczej, a także rodzinie lub sobie.

- Do zachodniopomorskiego NFZ dotarły 73 takie wnioski, a w całym województwie jest 5,5 tys. lekarzy, z którymi zawarliśmy umowy w tym zakresie - dodała Koszur.

Większa liczba wniosków wpłynęła do opolskiego oddziału Funduszu - 497, w tym 72 indywidualne od lekarzy (na 2880 umów z NFZ) oraz 425 od świadczeniodawców (na 1055 podpisanych umów). Ponad trzysta wniosków wpłynęło do śląskiego (357), a także do lubelskiego (325) oddziału funduszu. Po ok. 200 wniosków wpłynęło w oddziale podlaskim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim, małopolskim, łódzkim i warmińsko-mazurskim.

W województwie pomorskim wpłynęło ok. 150 wniosków złożonych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz cztery - z gabinetów prywatnych. W płockim oddziale zostało złożonych 108 wniosków. Jak poinformował Polską Agencję Prasową prezes płockiej Okręgowej Izby Lekarskiej Jarosław Wanecki, wśród świadczeniodawców, którzy złożyli wnioski są m.in. największe publiczne podmioty medyczne z regionu, w tym Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku.

Są także oddziały, gdzie wpłynęło znacznie mniej wniosków; od kilku do kilkunastu zostało złożonych w oddziałach mazowieckim, lubuskim i podkarpackim.

Również do dolnośląskiego oddziału wpłynęło kilkanaście wniosków. Jednak Dolnośląska Izba Lekarska twierdzi, że w czwartek wysłała do oddziału NFZ 100 takich wniosków, a kolejne tyle spodziewa się wysłać po weekendzie majowym. Na swoje stronie internetowej izba apeluje, aby placówki medyczne przesyłały wnioski do jej siedziby do 7 maja.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH