PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Ustawa o działalności leczniczej - czy szpital ma osobowość prawną?

Obowiązująca od 1 lipca ustawa o działalności leczniczej w opinii części ekspertów pozbawia szpitale osobowości prawnej. Interpretacja przepisów - o czym już pisaliśmy - jest dyskusyjna.

W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, ekspert Business Centre Club wskazuje, że wśród podmiotów leczniczych wymienionych w ustawie znajdują się samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (SP ZOZ), co do których osobowość prawna nie jest wprost przewidziana.

Biorąc jednak pod uwagę uchylone przepisy ustawy o ZOZ, można przyjąć, że skoro nie uległy one likwidacji, to nadal zachowują osobowość prawną.

Jednak - jak podkreśla ekspert - nie uznaje się osobowości prawnej na zasadzie domniemania. W jego opinii, ustawodawca powinien rozważyć wprowadzenia do art. 2 ust. 1 ustawy definicji podmiotu leczniczego jako osoby prawnej prowadzącej działalność leczniczą na zasadach określonych w ustawie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH