PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

TK: dostęp do lekarskich testów egzaminacyjnych a konstytucja

Trybunał Konstytucyjny przyjął do rozpatrzenia wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczący zbadania zgodności z konstytucją ograniczenia dostępu do testów m.in. w ramach Lekarskiego Egzaminu Końcowego.

Naczelna Rada Lekarska złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów wyłączających dostęp do pytań egzaminacyjnych z Lekarskiego Egzaminu Końcowego, Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego i Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.

O uchylenie ustawowego zakazu dostępu do tych testów uprzednio Naczelna Rada Lekarska bezskutecznie zwracała się do Ministerstwa Zdrowia.

Zaskarżone przepisy przewidują, że zadania testowe nie podlegają udostępnianiu na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

We wniosku do Trybunału Konstytucyjnego NRL wskazała, że w ocenie sądów administracyjnych zadania testowe PES, LEK i LDEK są dokumentem urzędowym zawierającym informacje wykorzystywane przez organ, służące realizacji jego zadań, a więc stanowiące informację publiczną.

Za niezgodne z Konstytucją NRL uznała, stworzenie odrębnego, niczym nieuzasadnionego, przepisu, który wyłącza udostępnianie tych pytań w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Więcej: www.nil.org.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH