PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Szpital jednoprofilowy nie może wezwać pogotowia

Wydawać by się mogło, iż w sytuacjach nagłego zagrożenia życia pacjenta każdy powinien mieć możliwość wezwania karetki pogotowia. Okazuje się, że przepisy uniemożliwiają wezwanie zespołu wyjazdowego ratownictwa medycznego nawet przez szpital, który nie dysponuje warunkami koniecznymi do ratowania życia.

Chodzi o tzw. szpitale jednoprofilowe, które udzielają świadczeń zdrowotnych w jednej dziedzinie medycyny (np. szpitale psychiatryczne, pulmonologiczne). Jest oczywistością, iż takie placówki nie posiadają w swoich strukturach oddziałów, np. intensywnej opieki medycznej, kardiologicznego czy neurologicznego. Nie mogą jednak wezwać pogotowia.

Wynika to z ustawy z 8 września 2009 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, jej artykułu 3 pkt 4, który definiuje medyczne czynności ratunkowe jako świadczenia w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Potwierdza to departament prawny resortu zdrowia, który dodatkowo wskazuje, iż w przypadku podmiotów leczniczych udzielających psychiatrycznych świadczeń zdrowotnych i leczenia uzależnień zatrudnieni tam specjaliści powinni posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie postępowania w stanach nagłych.

Mając więc to na względzie, tłumaczy resort zdrowia, podmiot leczniczy (w tym szpital jednoprofilowy) ma wszelkie instrumenty do zapewnienia pomocy osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego bez angażowania zespołów ratownictwa medycznego (pismo z 24 kwietnia 2012 r., znak MZ-PR-WL-024-30670-2/KBO/12).

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH