PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Stanowiska i apele Naczelnej Rady Lekarskiej Obradowała NRL. Na zdjęciu Maciej Hamankiewicz, prezes NRL. Fot. Archiwum

Naczelna Rada Lekarska 22 kwietnia podjęła trzy stanowiska i dwa apele - o podjęcie działań zmierzających do poprawy opieki stomatologicznej nad osobami niepełnosprawnymi oraz o nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.

W stanowisku na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, czytamy, że NRL ”pozytywnie ocenia kierunek projektowanych zmian, zmierzających do optymalizacji i zwiększenia przejrzystości wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia na gwarantowane świadczenia opieki zdrowotnej oraz standaryzację realizacji tych świadczeń”. Jednakże, w ocenie NRL, niektóre projektowane przepisy wymagają zmian”.

W sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw, NRL wyraża negatywne stanowisko wobec krótkiego okresu jaki został wyznaczony na analizę projektu ustawy, a także postuluje skreślenie art. 22 ust 5 ustawy.

Wymieniony artykuł mówi, że minister właściwy do spraw zdrowia może określić, w drodze rozporządzenia, standardy postępowania medycznego w wybranych dziedzinach medycyny lub w określonych podmiotach wykonujących działalność leczniczą, kierując się potrzebą zapewnienia odpowiedniej jakości świadczeń zdrowotnych. ”Przepis ten stanowi jaskrawe i nieuprawnione wkroczenie władzy ustawodawczej i administracyjnej w autonomiczny obszar nauki i wiedzy” - twierdzi NRL.

Naczelna Rady Lekarska, po zapoznaniu się z projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw oraz o uchyleniu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, uznała, że zmiany dotyczące finansowania leczenia osób nieuprawnionych są istotnym elementem zapewniania dostępu do opieki zdrowotnej osobom chorym, a koszty z nimi związane bardzo niewielkie w stosunku do kosztów egzekucji oraz niekorzystnych skutków zdrowotnych. Odciąża to dodatkowo system od administracyjnych czynności weryfikacyjnych.

Ponadto w stanowisku stwierdzono, że opuszczenie do obrotu pozaaptecznego szczepionek oraz zapewnienie ich finansowania z budżetu niewątpliwie zwiększy ich dostępność dla pacjenta. NRL zwraca uwagę na brak wskazania w projektowanej ustawie, kto ponosi odpowiedzialność za powikłania poszczepienne.

Czytaj: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH