PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Senackie komisje o odwoływaniu się lekarzy od orzeczeń sądów zawodowych

Od orzeczeń sądu lekarskiego powinna przysługiwać apelacja, a nie jak obecnie kasacja - uważają senatorowie z Komisji Zdrowia i Komisji Ustawodawczej. W ich ocenie zapewni to odwołującym się lekarzom łatwiejszy dostęp do sądu.

Takie rozwiązanie, zawarte w przygotowanym przez komisję ustawodawczą projekcie nowelizacji ustawy o izbach lekarskich i niektórych innych ustaw, miałoby dotyczyć także ukaranych przez sądy zawodowe pielęgniarek i położnych, lekarzy weterynarii, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych.

W środę (28 marca) podczas wspólnego posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia oraz Komisji Ustawodawczej odbyło się pierwszego czytanie projektu nowelizacji ustawy o izbach lekarskich. W myśl proponowanej noweli kasację wnoszoną do Sądu Najwyższego zastąpiłaby apelacja wnoszona do sądu okręgowego.

W ocenie senatorów proponowana nowelizacja zapewni ukaranym lekarzom rzeczywisty dostęp do sądu, bowiem kasacja jest środkiem nadzwyczajnym i nie zawsze daje możliwość odwołania się od orzeczeń sądów zawodowych.

W czerwcu 2010 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa o izbach lekarskich z 1989 r. była niezgodna z konstytucją w zakresie, w jakim wyłączała prawo lekarza ukaranego przez naczelny sąd lekarski w drugiej instancji karą upomnienia lub nagany, do wniesienia odwołania do sądu.

Z początkiem 2010 r. weszła w życie nowelizacja tej ustawy, która przyznaje ukaranym lekarzom prawo do kasacji bez względu na rodzaj orzeczonej kary. Zgodnie z tymi przepisami kasacja wnoszona jest do SN i rozpatrywana jest w trybie Kodeksu postępowania karnego.

Senator Piotr Zientarski (PO) podkreślił, że apelacje powinny być składane do wydziałów karnych sądów okręgowych, ponieważ jest do nich powszechny dostęp. - Sądów apelacyjnych jest tylko kilkanaście, zaś sądy okręgowe są bardziej dostępne - mówił.

Przeciwko zmianom obowiązujących przepisów opowiada się Naczelna Izba Lekarska. W opinii przesłanej do senatorów lekarze podkreślili, że funkcjonujące dziś przepisy są wystarczające.

"Specyfika spraw związanych z odpowiedzialnością zawodową lekarza i lekarzy dentystów, którzy odpowiadają przed sądami lekarskimi przede wszystkim za naruszenia zasad etyki zawodowej, a nie za naruszenia prawa (czym zajmują się inne organy), nie przemawia za poddaniem ich orzecznictwa postępowaniu sądowemu sądów powszechnych (...)" - napisali lekarze.

Teraz projektem zajmie się izba wyższa parlamentu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH