PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Sejm: specjalna podkomisja zajmie się projektami ws. hospicjów

Powołana w środę (23 maja) specjalna podkomisja zajmie się projektami zmian dotyczących hospicjów. Komisja Zdrowia zapoznała się z projektem PiS w tym zakresie. Natomiast rządowy projekt powinien trafić do Sejmu w czerwcu.

Poseł Bolesław Piecha (PiS) wyjaśnił, że PiS przygotował własną propozycję zmian w ustawie o lecznictwie, która ma wyłączyć hospicja i inne zakłady opiekuńczo-lecznicze z rygorów ustawy o działalności gospodarczej. Ma to umożliwić tym podmiotom korzystanie z 1-procentowego odpisu podatku PIT. 

Jak tłumaczył, by korzystać ze składek do NFZ trzeba być zarejestrowanym i prowadzić działalność gospodarczą. Wyklucza to jednak możliwość korzystania z 1 proc. odpisu od podatku dochodowego, a także możliwość przekazywania darów dla hospicjów m.in. przez apteki i hurtownie.

Piecha wyraził obawy, że rząd może nie zdążyć z wprowadzeniem zapowiadanej przez ministra zdrowia nowelizacji w tym zakresie przed 1 lipca. Od tej daty mają zacząć obowiązywać przepisy ustawy o działalności leczniczej w zakresie rejestracji prowadzenia działalności leczniczej. Według niego rządowy projekt jest jeszcze "w pieleszach". 

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Jakub Szulc zapewnił, że resort zdrowia jest "na finiszu" prac nad projektem nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Projekt jest obecnie w konsultacjach społecznych oraz międzyresortowych i w czerwcu powinien trafić do Sejmu. Szulc dodał, że będzie to projekt bardziej kompleksowy niż propozycja PiS-u. Jak zaznaczył, prace nad projektem rządowym powinny odbywać się w specjalnie powołanej podkomisji. 

Wiceminister przekonywał, że fundacje i związki kościelne prowadzące hospicja powinny mieć możliwość prowadzenia swej działalności na dotychczasowych zasadach, tzn. mieć możliwość korzystania z 1 proc. odpisu podatku. Przyznał, że co do zasady zgadza się z proponowanym projektem PiS, jednak w jego ocenie, projekt ten wymaga istotnych zmian legislacyjnych i redakcyjnych. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH