PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Samorząd fizjoterapeutów rozpoczął weryfikację terapeutów Samorząd fizjoterapeutów rozpoczął weryfikacje terapeutów. FOT. PTWP

Krajowa Izba Fizjoterapeutów rozpoczęła weryfikację uprawnień osób, które chcą wykonywać ten zawód. W pierwszym dniu działania rejestru fizjoterapeutów zgłosiło się do niego 3500 osób. Wszyscy obecnie działający na rynku przedstawiciele tego zawodu muszą ostatecznie zostać wpisani na listę do 31 maja 2018 r.

Jak wyjaśnia Rynkowi Zdrowia dr Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów (KRF), rejestr powstał w oparciu o Ustawę o zawodzie fizjoterapeuty. W rejestrze ostatecznie znajdą się osoby posiadające uprawnienia do wykonywania tego zawodu.

- Dzięki temu każdy pacjent będzie miał możliwość potwierdzenia faktu, czy terapeuta do którego zamierza się zwrócić o pomoc ma odpowiednie kwalifikacje. Dzięki temu rynek powinien oczyścić się z pseudospecjalistów. Poza tym osoba poszukująca fizjoterapeuty będzie się mogła dowiedzieć, gdzie udzielane są w jej okolicach takie świadczenia i w czym konkretnie specjalizuje się dany terapeuta - komentuje prezes.

Zdaniem środowiska powstanie rejestru ma kluczowe znaczenie dla pacjentów, bo zapewnia bezpieczeństwo terapii. Fizjoterapeuta figurujący w rejestrze musi bowiem posiadać wymagane ustawowo kwalifikacje, w tym kierunkowe wykształcenie.

Jak zaznacza dr Krawczyk, wszyscy specjaliści, którzy chcą posługiwać się takim tytułem zawodowym, muszą wystąpić o weryfikację swoich uprawnień i wpis do rejestru nie później niż do końca lutego 2018 roku, tak aby zapewnić sobie możliwość wykonywania zawodu po okresie przejściowym, który kończy się 31 maja 2018 r. 

Obecnie KRF przynał już pierwsze prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty ponad 300 przedstawicielom tej profesji. Szacuje się, że do wyznaczonego przepisami terminu o uprawnienia wystąpi ok. 50 tys. osób. 

- Osoby, które nie wywiążą się z obowiązku wpisania do rejestru i będą po tym terminie nadal świadczyć swoje usługi - lub te, które nie przejdą weryfikacji - mogą spodziewać się postępowania karnego - od pozbawienia uprawnień do wykonywania zawodu po nawet pozbawienie wolności - zaznacza nasz rozmówca. 

Samorząd fizjoterapeutów powołał także pełnomocnika ds. pacjentów, którego zadaniem będzie utrzymywanie kontaktów pomiędzy samorządem fizjoterapeutów a pacjentami. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH