PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Rzecznik NFZ: objęcie refundacją leków w programach lekowych dopiero po obwieszczeniu ministra

Na stronie internetowej NFZ we wtorek (27 marca) ukazała się "Informacja w sprawie decyzji administracyjnych dotyczących objęcia refundacją leków z zakresu chemioterapii i programów lekowych". Wynika z niej, że - wobec przedstawionego tam stanowiska NFZ - Ministerstwo Zdrowia może nie zdążyć z wprowadzeniem nowych programów lekowych 1 lipca, tak jak przewiduje to ustawa refundacyjna.

Komunikat został opublikowany "w związku z napływającymi do Centrali NFZ zapytaniami dotyczącymi przekazanych 19 marca br. kopii decyzji administracyjnych Ministra Zdrowia o objęciu refundacją leków stosowanych w chemioterapii oraz (czterech) programach lekowych". 

Jak informuje rzecznik NFZ Andrzej Troszyński, te "decyzje administracyjne nie są podstawą do wydania przez Prezesa NFZ zarządzenia, jak również ogłoszenia i przeprowadzenia postępowań konkursowych. Taką podstawą może być, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dopiero obwieszczenie Ministra Zdrowia". 

Czytaj. Treść komunikatu NFZ

Przypomnijmy, że w minioną środę (21 marca) Ministerstwo Zdrowia przedstawiło “Komunikat w sprawie programów lekowych” podpisany przez rzecznika prasowego ministerstwa Agnieszkę Gołąbek, potwierdzający, że od 1 lipca 2012 r. lek w ramach programu lekowego będzie finansowany ze środków publicznych na podstawie decyzji administracyjnej o objęciu refundacją tego leku.

Jak wynika z pisma jakie przesłała Gazecie Wyborczej rzecznik prasowy, być może minister wcale nie zamierza prosić Agencji Oceny Technologii Medycznych o rekomendacje dla leków w programach. Jak konkluduje GW analizując treść pisma, minister wyda po prostu obwieszczenie, że leki te są objęte refundacją.

Dostęp "nieprzerwany i niezakłócony".
- Pacjenci nie stracą dostępu do leczenia, bo do NFZ na bieżąco przekazywane są informacje o objęciu refundacją kolejnych programów lekowych - zapewniała GW Agnieszka Gołąbek.

Jak formułował to wspomniany komunikat MZ sprzed tygodnia (21 marca), aby “dostęp do tych świadczeń był nieprzerwany i niezakłócony, Narodowy Fundusz Zdrowia powinien odpowiednio wcześniej przygotować i ogłosić postępowanie w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu programów lekowych, tak by nowe umowy w tym zakresie były zawarte najpóźniej w dniu 30 czerwca 2012 r. i mogły być realizowane od 1 lipca 2012 roku".

Komunikat precyzował też co do tej pory zrobiło w tej sprawie MZ. Otóż do NFZ “zostały przekazane ostateczne decyzje o objęciu refundacją i ustaleniu ceny urzędowej dla leków stosowanych w ramach chemioterapii (w tym terapii wspomagającej) oraz w ramach programów lekowych, wydane w grudniu 2011 r. po negocjacjach przeprowadzonych w trybie art. 67 ustawy o refundacji. Decyzje te stały się ostateczne w styczniu 2012 roku". 


Czytaj. MZ o świadczeniach z zakresu programów lekowych i chemioterapii

Z kolei z komunikatu rzecznika prasowego NFZ przedstawionego we wtorek (27 marca) wynika, iż jak dotąd NFZ otrzymał przekazane 19 marca kopie decyzji administracyjnych ministra zdrowia o objęciu refundacją leków stosowanych w chemioterapii oraz w czterech programach lekowych.

Wiceminister zdrowia zdrowia Jakub Szulc przekazując 14 marca sejmowej Komisji Zdrowia informacje dotyczące wdrażania przepisów ustawy refundacyjnej stwierdził: - Chcemy być gotowi ze strukturą i opisem programów do końca marca - tak, aby prezes NFZ miał trzy miesiące na przygotowanie oprzyrządowania i kontraktacji.

Czy NFZ rzeczywiście odpowiednio wcześniej - jak chciałoby ministerstwo - przygotuje i ogłosi postępowanie w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu programów lekowych?

Konkursy - po obwieszczeniu
Treść komunikatu przedstawionego przez rzecznika NFZ zdaje się poddawać to w wątpliwość. W komunikacie rzecznik informuje bowiem, że prezes NFZ na podstawie decyzji administracyjnych ministra nie wyda zarządzenia, jak również nie ogłosi i nie przeprowadzi postępowań konkursowych. Według oficjalnego stanowiska Funduszu, podstawą do przeprowadzenia konkursu na świadczenia w ramach programów lekowych może być, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, jedynie obwieszczenie ministra zdrowia.

Jak wyjaśnia Andrzej Troszyński, w przekazanych do NFZ przez MZ dokumentach stwierdzono błędy merytoryczne (nieprawidłowości i braki) oraz formalne (brak potwierdzenia za zgodność). Jak zaznaczył, ponieważ NFZ nie jest upoważniony do weryfikacji wspomnianych dokumentów, odesłano je do Ministerstwa Zdrowia w celu ich zweryfikowania.

Zgodnie z ustawą refundacyjną nowa lista refundacyjna może być ogłaszana co 2 miesiące. Termin ogłoszenia kolejnego wykazu jest zarazem realną datą ogłoszenia treści programów lekowych. Ten termin to 1 maja 2012 r. Wtedy też powinno ukazać się obwieszczenie ministra zdrowia.

NFZ potrzebuje trzech miesięcy na przygotowanie oprogramowania do obsługi programów oraz przeprowadzenie postępowań konkursowych. Jeśli rozpocznie kontraktowanie w maju, może nie zdążyć zakończyć postępowań o udzielanie świadczeń z zakresu programów lekowych przed 1 lipca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH