PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Rząd dalej będzie dyskutował czy zmienić przepisy dotyczące ubezpieczenia szpitali

Rada Ministrów będzie kontynuowała dyskusję nad założeniami do noweli ustawy o działalności leczniczej na kolejnym posiedzeniu - wynika z informacji Polską Agencję Prasową uzyskanych w Centrum Informacyjnym Rządu (CIR). Projekt założeń znalazł się w środowym porządku obrad, jednak rząd go nie przyjął.

Z informacji uzyskanych w CIR wynika, że podczas posiedzenia Rady Ministrów odbyła się dyskusja nad projektem i będzie ona kontynuowana na najbliższym posiedzeniu, które prawdopodobnie odbędzie się we wtorek (8 maja).

Rząd ma rozważyć czy i jak znowelizować zapisy w ustawie o działalności leczniczej, które wprowadziły obowiązkowe dla szpitali ubezpieczenie od zdarzeń medyczych.

Jak czytamy w projekcie założeń, w praktyce okazało się, że ubezpieczenie od zdarzeń medycznych oferuje tylko jeden ubezpieczyciel, a proponowane przez niego składki ubezpieczenia przekraczają możliwości finansowe szpitali.

"W związku z tym większość podmiotów leczniczych prowadzących szpitale nie spełniła dotychczas obowiązku ubezpieczenia, co jest podstawą do wykreślenia z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, po przeprowadzeniu przez wojewodę procedury określonej w ustawie" - napisano w dokumencie.

Wyjaśniono ponadto, że odejście od obowiązku ubezpieczenia oznacza, że w przypadku braku polisy na szpitalu spoczywać będzie pełna odpowiedzialność z tytułu zdarzeń medycznych.

Resort zdrowia, który przygotował założenia, ocenia, że w miarę upływu czasu i analizy sytuacji w sferze zdarzeń medycznych (liczba wniosków, linia orzecznicza komisji) wzrośnie liczba ubezpieczycieli oferujących ten typ ubezpieczenia.

Obowiązkowe ubezpieczenie podmiotów prowadzących szpitale od zdarzeń medycznych jest konsekwencją przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nimi pacjenci mogą występować do wojewódzkich komisji orzekających o ustalenie odszkodowania za niewłaściwe leczenie.

Projekt założeń - przygotowany przez ministerstwo zdrowia - zakłada ponadto, że organizacje pożytku publicznego, prowadzące np. hospicja, będą podlegały w pełnym zakresie przepisom ustawy o działalności leczniczej, nie posiadając jednocześnie statusu przedsiębiorcy. MZ informuje, że taka zmiana była postulowana przez organizacje.

Instytucje prowadzące hospicja zgłaszały obawy, że w związku z obecnymi przepisami ustawy o działalności leczniczej nie będą mogły legalnie korzystać z pracy wolontariuszy, pieniędzy pochodzących z darowizn oraz z odpisu 1 proc. podatku.

W projektowanych założeniach przewidziano też rozszerzenie danych identyfikujących noworodka w szpitalu, aby zapewnić prawidłowe ustalenie tożsamości dziecka i pozwolić uniknąć pomyłek o poważnych konsekwencjach. Dane te uzupełnione mają być o dane matki, płeć oraz godzinę urodzenia dziecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH