PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Radziwiłł: projekt o bezpieczeństwie krwi powinien być szybko procedowany Projekt o bezpieczeństwie krwi powinien być szybko procedowany. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

O jak najszybsze zakończenie procesu legislacyjnego projektu ws. bezpieczeństwa krwi ludzkiej apelował w piątek (11 marca) w Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. W grudniu 2015 r. Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za brak tych regulacji.

Celem przygotowanego projektu nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi jest wdrożenie do polskiego prawa przepisów dyrektyw unijnych, które gwarantują bezpieczeństwo wszystkim biorcom i dawcom krwi oraz wpływają na zachowanie odpowiednich standardów w całym procesie krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

W piątek podczas pierwszego czytania projektu minister Radziwiłł mówił, że obecnie brakuje pełnego prawnego uregulowania m.in. obowiązku opracowania, wdrożenia i utrzymania systemu jakości w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa, a także zasad przywozu krwi do Polski.

Jak podkreślił system zapewnienia jakości opisany w projekcie noweli "gwarantuje prawidłową realizację wszystkich zadań związanych z jakością".

Wskazał, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa dawcom i biorcom w projekcie znalazły się także zapisy nakładające na jednostki organizacyjne służby krwi (np. regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa) obowiązek zapewnienia możliwości pełnego śledzenia drogi krwi i jej składników od dawcy do biorcy.

Dodał, że celem projektowanej nowelizacji jest także m.in. określenie zasad przywozu krwi i jej składników spoza krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie były do tej pory uregulowane ustawowo.

Wprowadzone mają być także nowe regulacje dotyczące rejestru dawców krwi. Zgodnie z projektem jednostki organizacyjne publicznej służby krwi będą prowadziły system teleinformatyczny e-krew, zawierający informacje o dawcach krwi, w tym o dawcach rzadkich grup oraz o niepożądanych zdarzeniach i reakcjach.

- System e-krew ma służyć przede wszystkim zapewnieniu bezpiecznej krwi lub jej składników na potrzeby lecznictwa, a także poszukiwaniu krwi i dawców krwi w przypadku pacjentów z rzadkimi grupami krwi oraz monitorowaniu jakości i drogi krwi w krwiodawstwie i krwiolecznictwie - mówił Radziwiłł.

Ponadto w projekcie wskazano m.in. zakres danych, jakie powinna zawierać legitymacja honorowego dawcy krwi, a także zaproponowano zapisy ułatwiające oddawanie krwi przez osoby niepełnosprawne z trudnościami w porozumiewaniu się.

- Krwiodawstwo i krwiolecznictwo stanowi ogromnie ważny element systemu zdrowia w Polsce. Powszechnie wiadomo, że krwi nie da się póki co wyprodukować na drodze żadnego procesu technologicznego, a jej jedynym źródłem jest drugi człowiek, który musi wykazać dobrą wolę, poświęcenie, ofiarność i chęć pomocy osobom znajdującym się w potrzebie - podkreślił minister. Dodał, że regulacje zaproponowane w projekcie "są istotne zarówno z punktu widzenia całości systemu, jak i wielkiego grona honorowych dawców krwi".

- Ze względu na decyzję Komisji Europejskiej o wniesieniu sprawy do Trybunału niezmiernie istotnym staje się jak najszybsze zakończenie tego procesu legislacyjnego - podkreślał Radziwiłł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH