
Biuro Rzecznika Praw Pacjenta radzi studentom przebywającym poza stałym miejscem zamieszkania, co mają zrobić, by zapewnić sobie dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej w miejscu studiów.
W związku z napływającymi od studentów zapytaniami, związanymi z dostępem do lekarza pierwszego kontaktu, Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) przypomina o możliwościach uzyskania świadczeń.
Zgodnie z przepisami prawa pacjent dokonuje wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania. Może być zapisany tylko do jednego lekarza pierwszego kontaktu, jednakże trzy razy w roku ma prawo dokonać jego zmiany nieodpłatnie. Czwarta zmiana kosztuje 80 zł - przypomina RPP i zaleca osobom studiującym poza miejscem stałego zamieszkania, które przebywają tam tylko w weekendy oraz dni świąteczne, by złożyły deklarację w mieście, w którym podjęły naukę na uczelni wyższej.
Jednakże zawsze przebywający poza miejscem zamieszkania student - w sytuacji nagłego, pogarszającego się stanu zdrowia ma możliwość skorzystania z pomocy miejscowego lekarza. Nie jest wówczas wymagane złożenie deklaracji wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. O tym jednak, czy pacjentowi zostanie wówczas udzielona pomoc lekarska decyduje tylko i wyłącznie lekarz oceniając jego sytuację zdrowotną - decyzji nie podejmuje personel pomocniczy. Ponadto nie ma w tym zakresie ograniczeń, co do liczby wizyt w ciągu roku.
Pacjent przebywający poza miejscem zamieszkania ma również możliwość skorzystania z nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Jest to świadczenie w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 8.00 dnia następnego - czytamy w nadesłanej nam korespondencji.
Pomoc świadczona jest punktach nocnej opieki i nie jest związana z miejscem zamieszkania oraz lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, do którego jesteśmy zapisani. Studenci w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia mogą korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.
RPP zwraca uwagę, że w sytuacji, kiedy pacjent wymaga leczenia specjalistycznego, ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne udzielane są na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowania nie są wymagane w przypadku świadczeń udzielanych przez ginekologa i położnika, dentystę, wenerologa, onkologa i psychiatrę. W pozostałych przypadkach wymagających objęcia pacjenta leczeniem specjalistycznym, konieczne jest skierowanie. Wystawia je lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz rodzinny kieruje także na niezbędne w procesie leczenia badania diagnostyczne.
W sytuacjach nagłych, wymagających leczenia szpitalnego, lekarz w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej kieruje pacjenta do szpitala. Skierowanie na hospitalizację może wystawić zarówno lekarz ubezpieczenia zdrowotnego jak też lekarz prowadzący prywatną praktykę.

CZYTAJ TAKŻE
- ŚR, 21:20 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- ŚR, 21:00 Badania: toczeń ma związek z bakteriami jelitowymi
- ŚR, 20:55 UE zmienia przepisy w sprawie produkcji odpowiedników leków
- ŚR, 20:30 CEM podało wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego w sesji wiosennej
- ŚR, 19:55 Stacja pogotowia w Szczecinie z fantazją podjęła się internetowego wyzwania – 10 lat to dla nas za mało
- ŚR, 19:01 W Zielonej Górze powstanie liceum uniwersyteckie o profilu medycznym?
- ŚR, 18:35 W Bułgarii rośnie liczba zachorowań na odrę, ogniska choroby w romskich dzielnicach
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
- 3 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 4 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 5 Kraków: od 1 września zakaz palenia węglem i drewnem także w kominkach i ciężkich grillach
- 6 Bydgoszcz: konflikt w szpitalu. Nagranie rozmowy dyrektora ze związkowcem odsłuchały tysiące osób
- 7 Szef Agencji Badań Medycznych będzie wyłaniany w drodze konkursu
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych