PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

RPP przypomina o uprawnieniach do korzystania ze świadczeń poza kolejnością Uprawnienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Fot. Archiwum

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, kto ma prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością.

Do Rzecznika Praw Pacjenta wpływają zgłoszenia dotyczące nieprzestrzegania praw pacjentów uprawnionych do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością, w tym m.in. honorowych dawców krwi, inwalidów wojennych i kombatantów. Niejednokrotnie podmioty lecznicze wyznaczają tej grupie pacjentów termin udzielenia świadczenia zdrowotnego bez uwzględnienia przysługujących uprawnień.

W związku z nieprzestrzeganiem tego prawa Rzecznik ponownie zwraca uwagę na funkcjonujące od 18 maja 2014 r. zmienione zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym szczególne przywileje w tym zakresie - czytamy w komunikacie RPP z 8 sierpnia.

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością przysługuje: Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi; Zasłużonym Dawcom Przeszczepu;
inwalidom wojennym i wojskowym; kombatantom; uprawnionym żołnierzom lub pracownikom oraz weteranom poszkodowanym w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

Informacja o powyższych uprawnieniach powinna zostać umieszczona przez świadczeniodawców w miejscach rejestracji pacjentów, miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz w aptekach.

Jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie jest możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących. W przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH