
Rzecznik Praw Pacjenta wydał decyzję o uznaniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością i nakazał ich zaniechania. Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdziły zasadność decyzji wydanej przez RPP.
Jak przypomina Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, nieprawidłowe praktyki stosowane przez jeden z podmiotów leczniczych z województwa mazowieckiego (zakład opiekuńczo-leczniczy) polegały m.in. na niezapewnieniu w placówce właściwej obsady lekarzy, którzy monitorowaliby całodobowo stan zdrowia pacjentów, zapewniali im ciągłość leczenia oraz nadzorowali proces tego leczenia.
Decyzja została wydana 19 października 2016 r. Rzecznik wskazał, że podmiot, który udzielał świadczeń zdrowotnych w szczególności osobom starszym z wielochorobowością naruszył prawo przez nie zapewnienie pacjentom całodobowej opieki medycznej sprawowanej przez lekarzy. Również wystąpienie pokontrolne Wojewody Mazowieckiego potwierdza, że w podmiocie leczniczym udzielane były całodobowe świadczenia zdrowotne obejmujące swoim zakresem opiekę, która powinna zostać udzielona przez lekarza a nie pielęgniarki czy opiekunki.
Rzecznik uważa, że niewystarczająca liczba lekarzy z pewnością miała wpływ na wielokrotne wzywania przez podmiot leczniczy pogotowia ratunkowego do pacjentów, których stan zdrowia się pogorszył.
Podmiot leczniczy dwukrotnie odwoływał się od decyzji Rzecznika Praw Pacjenta najpierw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt VII SA/Wa 2950/16) a następnie skarżąc niepomyślny dla niego wyrok ww. Sądu do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt II OSK 1929/17).
Obydwa sądy potwierdziły zasadność decyzji wydanej przez Rzecznika Praw Pacjenta, oddalając skargi podmiotu leczniczego.
Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu wyroku z dnia 14 listopada br. wskazał, że zakład opiekuńczo-leczniczy udzielający stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne nie może wyłączyć ze swojego zakresu działania świadczeń służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu czy też poprawy zdrowia.
Więcej: www.rpp.gov.pl

- 19:01 Emilewicz: kończymy prace nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych
- 18:00 GIS: ostrzeżenie dot. pastylek do ssania "Bactitis kids"
- 16:32 Intensywne ćwiczenia mogą spowodować korzystne zmiany w mikrobiomie jelit
- 15:02 Badania: napoje ze słodzikami mogą zwiększać ryzyko udaru u kobiet
- 13:31 Naukowcy: odkryta bakteria jelitowa może mieć wpływ na pojawienie się depresji
- 12:29 Bułgaria: od początku tygodnia na odrę zachorowało 21 osób
- 11:30 MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych
- 1 Szpital pod kreską: nie brakuje menedżerów chętnych do zarządzania długiem
- 2 Nazwijmy się klinika, czyli jak dodać sobie kompetencji
- 3 Świętokrzyskie: trwa już szósta kontrola lecznic przez NFZ. Chodzi o dodatki dla pielęgniarek
- 4 Dyrektorzy szpitali: brakuje pieniędzy na obiecane przez ministra podwyżki płac
- 5 SN: za naruszenie prawa pacjenta do informacji można domagać się zadośćuczynienia
- 6 Gorzów Wlkp.: chirurdzy o zarobkach rzędu 50 tys. zł - to kłamstwo
- 7 Rzecznik Praw Pacjenta ostro: kobiety w ciąży i rodzące to grupa, w której prawa człowieka są łamane
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych