PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

RPP: dostęp do oryginału dokumentacji medycznej – kolejny wyrok sądu RPP: dostęp do oryginału dokumentacji medycznej – kolejny wyrok sądu. Fot. Archiwum

W środę (13 kwietnia) zapadł kolejny wyrok potwierdzający stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta dotyczące dostępu pacjenta do oryginału dokumentacji medycznej. Dokumentacji nie chciała udostępnić jedną z przychodni w Wągrowcu.

W orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę jednej z wielkopolskich przychodni na decyzję Rzecznika nakładającą na tę placówkę karę pieniężną w wysokości 50 000 zł. Kara została nałożona w związku ze stosowaniem przez przychodnię praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej.

Rzecznik Praw Pacjenta wydał decyzję o karze uznając praktykę przychodni w Wągrowcu za naruszającą zbiorowe prawa pacjentów. Pomimo tego przychodnia nie podjęła działań określonych w decyzji i w dalszym ciągu nie udostępniała pacjentom oryginałów dokumentacji medycznej na zasadach określonych w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Doprowadziło to do nałożenia na wągrowiecką przychodnię kary w wysokości 50 000 zł.

Przychodnia złożyła skargę na tę decyzję. Sąd oddalił skargę.

Sąd wskazał m.in., że przy ustaleniu wysokości kary pieniężnej RPP wziął pod uwagę w szczególności okres, stopień oraz okoliczności naruszenia przepisów oraz uwzględnił wysokość przychodu z tytułu zawartej umowy z NFZ. Podkreślił również, że przychodnia w sposób uporczywy twierdzi, że pacjent nie ma prawa do żądania wydania oryginału dokumentacji medycznej, co niewątpliwie miało wpływ na wysokość nałożonej kary.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH