PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

RPP: dostęp do oryginału dokumentacji medycznej – kolejny wyrok sądu RPP: dostęp do oryginału dokumentacji medycznej – kolejny wyrok sądu. Fot. Archiwum

W środę (13 kwietnia) zapadł kolejny wyrok potwierdzający stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta dotyczące dostępu pacjenta do oryginału dokumentacji medycznej. Dokumentacji nie chciała udostępnić jedną z przychodni w Wągrowcu.

W orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę jednej z wielkopolskich przychodni na decyzję Rzecznika nakładającą na tę placówkę karę pieniężną w wysokości 50 000 zł. Kara została nałożona w związku ze stosowaniem przez przychodnię praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej.

Rzecznik Praw Pacjenta wydał decyzję o karze uznając praktykę przychodni w Wągrowcu za naruszającą zbiorowe prawa pacjentów. Pomimo tego przychodnia nie podjęła działań określonych w decyzji i w dalszym ciągu nie udostępniała pacjentom oryginałów dokumentacji medycznej na zasadach określonych w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Doprowadziło to do nałożenia na wągrowiecką przychodnię kary w wysokości 50 000 zł.

Przychodnia złożyła skargę na tę decyzję. Sąd oddalił skargę.

Sąd wskazał m.in., że przy ustaleniu wysokości kary pieniężnej RPP wziął pod uwagę w szczególności okres, stopień oraz okoliczności naruszenia przepisów oraz uwzględnił wysokość przychodu z tytułu zawartej umowy z NFZ. Podkreślił również, że przychodnia w sposób uporczywy twierdzi, że pacjent nie ma prawa do żądania wydania oryginału dokumentacji medycznej, co niewątpliwie miało wpływ na wysokość nałożonej kary.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH