PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

RPO pisze do ministra zdrowia ws. granicy wieku kierownika apteki

Zgodnie przepisami kierownikiem apteki może być farmaceuta, który nie przekroczył 65 roku życia i ma co najmniej 5-letni staż pracy w aptece lub 3-letni staż pracy w aptece, w przypadku, gdy posiada specjalizację z zakresu farmacji aptecznej. Po zasięgnięciu opinii OIA okres pełnienia funkcji może być przedłużony do 70 roku życia. Wątpliwości co do tych przepisów zgłasza Rzecznik Praw Obywatelskich.

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich podstawową przesłanką, jaką powinien kierować się ustawodawca regulując wymogi, które spełniać ma kierownik apteki, jest bezpieczeństwo zdrowotne klientów aptek.

Granica wieku dla pełnienia funkcji kierownika apteki, wynosi obecnie 65 lat i została dostosowana do obowiązującego wieku emerytalnego mężczyzn.

Natomiast zdaniem rzecznika, wobec zmian wieku emerytalnego, którego granica wynosić będzie co najmniej 67 lat, rozwiązanie zawarte w Prawie farmaceutycznym, należy uznać za niedostosowane do realiów tak społeczno-ekonomicznych, jaki i do wymogów systemu prawa.

RPO nie podziela też argumentacji, iż pełnienie funkcji kierownika apteki przez osoby, które ukończyły 70 rok życia, w każdym przypadku nie zapewni wymaganego poziomu bezpieczeństwa związanego z pełnioną funkcją.

Więcej: http://www.brpo.gov.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH