PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

RPO do MZ o procedurze potwierdzania skierowań na leczenie uzdrowiskowe

Wątpliwości Rzecznika budzi treść pouczeń znajdujących się w pismach NFZ, informujących o odmowie potwierdzenia skierowania na leczenie uzdrowiskowe. Nie zawierają one informacji o prawie do złożenia skargi do sądu administracyjnego.

''W piśmie z dnia 28 kwietnia 2008 r. Rzecznik Praw Obywatelskich poprzedniej kadencji zwrócił uwagę na konieczność rozważenia możliwości podjęcia działań w kierunku zmiany procedury potwierdzania skierowań na leczenie uzdrowiskowe w celu zapewnienia osobom ubiegającym się o to leczenie dostępu do pełnej informacji o przyczynach odmowy oraz przysługujących im w tej materii środkach prawnych'' - pisze Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wątpliwości Rzecznika wzbudziła w szczególności treść pouczeń znajdujących się w pismach Funduszu, informujących o odmowie potwierdzenia skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Pouczenia te nie zawierały informacji o prawie osób ubiegających się o leczenie uzdrowiskowe do złożenia skargi do sądu administracyjnego. W odpowiedzi minister zdrowia poinformowała, że w związku z przygotowywaną nowelizacją ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zostanie wzięta pod uwagę kwestia zmiany art. 33 ust. 2 tej ustawy celem wskazania świadczeniobiorcom uprawnienia do złożenia skargi do sądu administracyjnego.

Z przykrością stwierdzam - pisze Rzecznik Praw Obywatelskich - iż w aktualnie obowiązującym stanie prawnym pomimo upływu tak długiego okresu przedstawiony w piśmie z dnia 28 kwietnia 2008 r. problem pozostaje nadal aktualny. W związku z tym RPO ponownie zwraca się do szefa resortu zdrowia z prośbą o podjęcia działań legislacyjnych w kierunku zmiany procedury potwierdzania skierowań na leczenie uzdrowiskowe.

Więcej: www.rpo.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH