PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Przegląd aktów prawnych: listopad-grudzień 2010 r.

Akty prawne, które weszły w życie od 3 listopada do 2 grudnia 2010 roku.

• 2 grudnia 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 listopada 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia rejestru dawców krwi (Dz. U. Nr 216, poz. 1426).
Rozszerzono zakres informacji umieszczanych w polu „Informacja” w księdze rejestrowej dawców krwi. W dotychczasowym stanie prawnym w karcie umieszczało się w nim jedynie informację o tym czy dana osoba jest dawcą albo czy podlega skreśleniu stałemu. Po wejściu w życie niniejszej nowelizacji w polu tym zawierane są informacje o tym, czy osoba jest kandydatem na dawcę (kandydatem na dawcę, u którego przeprowadzono zabieg uodpornienia w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych), dawcą (w szczególności: pierwszorazowym, wielokrotnym, autologicznym, szczepionym, u którego przeprowadzono zabieg uodpornienia w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych) albo czy podlega skreśleniu stałemu.


• Od 1 grudnia 2010 r. obowiązuje ustawa z dnia 22 października 2010 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 219, poz. 1443).
Celem ustawy jest doprecyzowanie obowiązujących przepisów. Zmiany dotyczą przede wszystkim wprowadzenia definicji rejonu operacyjnego i obszaru działania.
Wykonywanie zadań dyspozytora medycznego uznano za udzielanie świadczeń zdrowotnych. Zmniejszono także wymagania dotyczące kwalifikacji zawodowych lekarzy koordynatorów ratownictwa medycznego oraz zmieniono okres obowiązywania wojewódzkich planów działania systemu na czas nieokreślony z możliwością ich bieżącej aktualizacji, umożliwienie zawierania przez dysponentów zespołów ratownictwa medycznego długoletnich umów. Do 31 grudnia 2012 r. przedłużono czas na dostosowanie kwalifikacji członków zespołów medycznych do wymagań określonych w ustawie.

• 27 listopada 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 8 października 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 213, poz. 1396).
Wprowadzono zakaz wytwarzania i wprowadzania do obrotu na terenie kraju jakichkolwiek substancji (niezależnie od ich stanu fizycznego i źródła pochodzenia, w tym roślin, grzybów oraz ich części) lub produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe. Wyroby te zostały określone w ustawie jako środki zastępcze.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH